İzmir Özel Türk Koleji

Söyleşiler

Abbas Güçlü ile Söyleşi

Mesleki rehberlik, meslek seçimi tanımlarının yerine öğrencilerin doğru tercih ve planlama yaparak yaşam boyu sergileyecekleri performansın bütününü oluşturan kariyer belirleme, kariyer gelişimi kavramlarının yol göstericiliğinde uygulanan İTK kariyer danışmanlığı kapsamında İzmir Özel Türk Fen Lisesi ve İzmir Özel Türk Koleji Anadolu Lisesi öğrencileri eğitimci, köşe yazarı Abbas Güçlü ile bir araya geldiler. İzmir Özel Türk Fen Lisesi Okul Aile Birliği’nin katkıları ile düzenlenen söyleşide, öğrencilerin de söz hakkı olması için onbir yıldır mücadele verdiğini ve mutlu öğrenci kitlesi yetişmesi için eğitim sistemini sürekli takip ederek eğitimci, bürokrat ve öğrencilerle bir arada bulunduğunu ifade eden Güçlü, “artık açılan yeni üniversite ve yeni bölümlerle kontenjanlar arttı, üniversiteye girmek sorun olmaktan çıktı. Artık amaç donanımlı bir şekilde üniversiteden mezun olabilmek. Bunun için şu anda okuduğunuz okulun size kattıkları, yaşam becerileri, sosyal alanlardaki başarınız büyük önem taşıyor. Sizler şanslısınız, böyle köklü, öğrenimle birlikte eğitime de önem veren bir okulun mezunları olacaksınız” dedi. Kariyer belirlemede üniversitelerin programlarının iyi incelenmesi, bölümlerin sağladığı iş alanlarına, mezunlarına, kurumsal aidiyete bakılmasının da önemini vurgulayan Güçlü, hedefin üniversite mezunu olmak değil iş hayatında, yaşamda mutlu ve başarılı olmak şeklinde belirlenmesi gerektiğini ifade etti. “Bu hedefinize ulaşmak için üç şart var: iyi araştırmak, istemek ve dil sorununu çözmek. Hem lise hem üniversitede değişim programları ile yurtdışında okuyarak eğitiminizi geliştirin. Bunun için dil bilmek şart. Seçtiğiniz meslek ne olursa olsun bir alanda uzmanlaşın” diyen Abbas Güçlü orta öğrenim öğrencilerine “çalışın ama yarış atı olmayın, sınavla yatıp sınavla kalkmayın. Bugün sınavlarda derece yapan öğrencilerin kariyerlerine baktığınızda notlardaki başarıyı hayatlarına yansıtamadıklarını görüyoruz. Meslek seçimi yerine kariyer tercihi daha doğru bir ifade. Bugün işsizlerin bir numarasında üniversite mezunları var, çünkü iş alanı olmayan meslekler seçmişler. Sevmediğiniz meslekte de başarılı olamazsınız. Sadece popüler veya puanı daha yüksek daha iyi bölüm diye yaptıkları tercihler yüzünden bir yıl sonra tekrar sınava girenlerin oranı %30, siz bu gruba dahil olmayın” mesajını verdi.

Uğur Dündar ile Söyleşi

Gazeteci yazar ve program yapımcısı Uğur Dündar, mesleki bilgi ve birikimini İTK’lı öğrenciler ile paylaşmak için 02.Nisan Salı günü İzmir Özel Türk Koleji Cahit Gürkan Salonu’nda İTK Fen Lisesi ve İTK Bahattin Tatış Anadolu Lisesi öğrencileri ile bir söyleşi gerçekleştirdi. İzmir Özel Türk Koleji Fen Lisesi Okul Aile Birliği’nin katkıları ile düzenlenen söyleşide, gazetecilik mesleğinin inceliklerinden ve insana bakmakla görmek arasındaki farkı gösterdiğinden bahseden Uğur Dündar, konuşmasında lise anılarına dair keyifli olaylardan da bahsetti. Dündar; “ İçinizden nice başarılı bilim insanları, sanatçılar, yazarlar, politikacılar çıkacak. Aslında öğüt vermeyi sevmem ama bir şeyi asla unutmayın; sizleri hayalini kurduğunuz geleceğe götüren yolda tertemiz adımlarla ilerleyin ve asla hayallerinizden vazgeçmeyin. Konu ne olursa olsun önünüze çıkan engelleri aşın, istediklerinizi elde edebilmek için denemekten yorulmayın.” dedi. Söyleşide Uğur Dündar’a eşlik eden Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan’ı Atilla Sertel, gelecek yılların daha aydınlık olacağını ve geleceği güzelleştirecek kişilerin de gençler olduğunu söyledi. Söyleşi sonunda İTK Genel Müdürü Yiğit Tatış, İTK Fen Lisesi Müdürü Yavuz Kahraman ve İTK Fen Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Şule Kurtoğlu’ndan teşekkür plaketlerini alan Uğur Dündar ve Atilla Sertel, İTK Uşakizade Köşkü’nde İTK’lı öğrenciler ile hatıra fotoğrafı da çektirdi. İTK Uşakizade Köşkü hakkında bilgi alan konuklar köşkteki kahve molasından sonra İzmir Özel Türk Koleji’nden ayrıldı.

Prof. Dr. Ülgen Zeki Ok ile Söyleşi

Atatürk’ün aramızdan ayrılışın 77. yıldönümü dolayısıyla Bahattin Tatış ve Büyükçiğli Kampüslerimizde Tarih Bölümümüz tarafından gerçekleştirilen söyleşilerde gazeteci Prof. Dr. Ülgen Zeki Ok’u misafir ettik. Milliyet Gazetesi, Hürriyet Gazetesi ve Haber Ekspres Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapan ve köşe yazarlığına 9 Eylül Gazetesi’nde devam eden Prof. Dr. Ülgen Zeki Ok, İlk Kültür Bakanımız Prof. Dr. Talat Sait Halman’ın katkıları ile Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanan ‘Mevlana’ ve 2015 yılında tamamladığı ‘Çözüm: Atatürk’ adlı kitapların da yazarıdır. Son üç yıldır Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde konuk öğretim üyesi olarak derslere katılan Prof. Dr. Ülgen Zeki Ok öğrencilerimizle gerçekleştirdiği söyleşide, Atatürk’ün Türk Toplumunu çağdaşlaştırmak için yaptığı devrimlerle ilgili bilgiler verirken, onun bizlere en önemli miras olarak aklı ve bilimin rehberliğini bıraktığını, ancak bu mirasa sahip çıkılarak gelişmiş dünya devletleriyle yarışılabileceğinin altını çizdi. Son yıllarda Ön Türkler ve Cumhuriyet tarihi araştırmalarına yönelmiş olan Prof. Dr. Ülgen Zeki Ok söyleşi sonunda öğrencilerimizin sorularını yanıtladı ve kitaplarını da imzaladı.

Neredesin Meltem?

Türkiye’nin ve dünyanın farklı köşelerine yayılmış, sayıları on binleri bulan mezunları, akademik, sanat ve spor alanlarında öğrencilerinin elde ettiği başarıları ile Türkiye’nin duayen eğitim kurumlarından birisi olan İzmir Özel Türk Koleji; kurucusu, merhum eğitimci Bahattin Tatış’ın “Öyle mezunlar yetiştirelim ki Türk edebiyatının ve sanat tarihinin en saygın adları olsunlar.” prensibinden hareketle sanat dünyasına birçok başarılı isim kazandırdı ve kazandırmaya da devam ediyor. Bu mezunlardan birisi olan ve kariyerinde Berlin Altın Ayı Ödülü’nü almış Duvara Karşı'nın (Head On) da aralarında olduğu on altı sinema filmi, Türkiye televizyon tarihinin en çok izlenen dizi başarısını kazanmış Yılan Hikayesi'nin de aralarında olduğu altı dizi, Smokey Joe's Cafe, Taming of the Shrew gibi müzikal ve tiyatro oyunları ile Palm Springs, Queens, Ankara ve Antalya Altın Portakal Film Festivalleri dahil olmak üzere ulusal ve uluslararası birçok ödül bulunan oyuncu Meltem Cumbul, okul anıları ve tiyatro ile ilgili çalışmaları hakkında bilgiler verdiği özel bir söyleşi için 22 Şubat Pazartesi günü İTK’lı öğrenciler ile bir araya geldi. İTK’lı öğrencilerin “Ayın Yazarı, Ayın Kitabı” projesi kapsamında okudukları Hacer Kılcıoğlu’nun “İzmir’de Üç Çocuktuk” romanına çocukluğu ile konu olan İTK Mezunu ve oyuncu Meltem Cumbul’a İTK’lı öğrencilerin küçük bir sürprizi de vardı. İTK’lılar, Drama öğretmenleri Meltem Şaylı, Türkçe öğretmenleri Nebahat Yüsel, Bahar Üzümlü ve Müzik öğretmenlerinden Teoman Yüksel’in danışmanlığında Hacer Kılcıoğlu’nun “İzmir’de Üç Çocuktuk” romanından yola çıkararak hazırladıkları “Nerdesin Meltem?” isimli drama çalışmasını sahnelediler. Meltem Cumbul’un da katılım gösterdiği “Nerdesin Meltem?” isimli bir drama çalışmasının ardından İTK’lı öğrenciler ile söyleşi gerçekleştiren Meltem Cumbul söyleşisinde meslek yaşamına, İTK’daki yıllarına, İzmir Özel Türk Koleji’nde aldığı eğitimin meslek seçimindeki pozitif etkilerine değindi. Cumbul “Hayal kurmaktan vazgeçmeyin. Her zaman hayallerinizin peşinden gidin. Okulunuzun ve İTK’lı olmanın her avantajlarını her zaman yaşayacağınızı unutmayın. Eğer ilerleyen zamanlarda tiyatrocu olmak, sanat ile uğraşmak istiyorsanız, okul zamanlarınızdan itibaren çalışmaya başlayın.” dedi.