İzmir Özel Türk Koleji

Müzik

Keman

''Ünlü kemancı Heifetz, bir sözünde şöyle der : ' Bir gün çalışmazsam ben fark ederim ; iki gün çalışmazsam eşim fark eder ; bir hafta çalışmazsam dinleyicilerim ;bir yıl çalışmazsam o zaman belki eleştirmenler bile anlar.'' Keman etkinlik dersimizin amacı çocuklara temel keman çalma tekniklerini öğretmektir. Çocuklarımıza, başarıya ancak düzenli olarak çalışırsak ulaşabileceğimizi anlatmaktır. Ünlü keman sanatçılarını öğrencilere tanıtmak, ve onların genel kültürünü geliştirmek de etkinlik dersimizin amaçları arasındadır. Öğrencilerimizin keman çalarken müziği hissetmelerini ve eğlenerek öğrenmelerini hedefliyoruz. Ders aynı zamanda çocuklara keman çaldırarak onların müziğe olan eğilimlerini arttırmayı hedefler.

Piyano

Piyano çalmak sayesinde gelişen el-göz koordinasyonu; yazı yazmada kolay öğrenme, güzel el yazısı yazma yeteneği sağlar. Piyano çalmak sayesinde çocuklar çabuk odaklanmayı öğrenir. Parça çalmayı takip etmek, konsantrasyon ve odaklanmayı geliştirir. Aynı zamanda okuduğu notayı doğru olarak çalmak ve doğru tempoyu bulmak da dikkati arttırır. Küçük yaşlardan itibaren alınan piyano dersleri çocukların hayatlarını daha duzenli ve disiplinli kurgulamalarına yardımcı olur Nota ogreniminin ve ritim duygusunun gelismesinin yani sira ,kelime hafızalarındaki artis;kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri ve sag-sol beyinlerini aynı anda kullandiklari icin beyindeki sinirsel bağlantılarınin da güçlendigi arastirmacilarla kanitlanmis bir gerçektir. Piyano çalmak çocukların okulda Fen, Matematik ve Mühendislikle ilgili konulardaki başarısını arttırır. Bütün enstrümanlar gibi, piyano çalmak kişinin özgüvenini arttırır.

ORFF Vurmalı Çalgılar

Orff ve Vurmalı Çalgılar etkinliğinin amacı, çocuklara müziği sevdirmek, onların yaratıcıklarını geliştirmek, müziğe olan yeteneklerinin gelişimine olanak sağlamaktır. Bir çok vurmalı çalgılardan oluşan Orff çalgıları küçük yaş çocuğunun çalabileceği bir çalma kolaylığına sahiptir. Bu nedenle 5-6-7 yaş çocuklarında Orff çalgıları en çok tercih edilen ve kullanılan çalgılardır. Orff çalgılarının temelinde yaşayarak öğrenme vardır. Hareket,dans,yaratıcılık, doğaçlama ve bireysel anlatım biçimlerini ortaya çıkararak tüm duyular tarafından algılanan etkinlikler içerir. Özellikle küçük yaştaki çocukların ilgilerini çekebilmek için müzikleri oyunlaştırarak vermek, çeşitli müzik aletlerini kullanmalarına olanak sağlamak gerekir. Duygu ve düşüncelerini ifade edecek müziksel becerilerinin gelişimi, pek çok sosyal davranış becerisi, belirli müzik beğenilerinin gelişimi, bilinçli bir müzik dinleyicisi olabilmeleri müzik ile kazandırılmaktadır.

Gitar

Gitar Kulübü'nü seçecek öğrencilerle birlikte yıl boyunca nota ve müzik bilgileri ışığında ezgi, ritm ve akor çalışmalarını geliştirerek iyi bir repertuar oluşturmayı, kulüp saatlerini eğlenceli ve öğretici bir ortam dönüştürmeyi ve bu çalışmaları yılsonunda bir konserle sergilemeyi hedefliyoruz. Tüm çalışmaların, öğrencilerin bireysel gelişimlerini tamamlamada önemli bir katkı sağlayacağını, müzik beğeni ve kültürlerini geliştireceğini düşünüyoruz.

Bando

Okul içi ve dışı törenlerde okulumuzu başarıyla temsil eden bandomuz, gurur kaynağımız olmaya devam etmekte, öğrencilerimizin yoğun ilgi gösterdiği bando çalışmalarına büyük bir istekle katılan öğrencilerimiz, çaldıkları marşlar ve klasik müzik eserleriyle dinleyicileri büyülemektedir. Her yıl bir yenisini aramızda görmekten mutlu olduğumuz okul bandolarımız çalışmalarına büyük bir özveriyle devam etmektedir. Gerek okul içi gerekse bulundukları şehirlerdeki etkinliklere katılarak icra ettikleri eserlerle hem velilerin hemde halkın beğenisini kazanıp ITK ailesinin gurur kaynağı olmaya devam etmektedir Öğrenmiş oldukları Nefesli ve Vurmalı enstrümanlarla canlı performanslarını Milli bayramlarımızda, okulumuz sosyal etkinliklerinde, ve okulumuz bahar konserlerinde sunmaktadırlar. Bandolarımıza gösterilen ilgi öğrenciler tarafından takip edilmekte ve gurubun içinde yer almak için gösterilen çaba da ayrı bir mutluluk tablosudur.

Ukulela

Hawaii’ye Portekizili göçmenler tarafından getirdiği ve Portekiz’de adı Cavaquinho olan enstrümandır, Hawaii gitarı olarak da bilinir. Bu enstrüman gitar’a benzerliğinden dolayı gitar çalamayan ufak yaştaki öğrencilerin daha rahat tellere basabilmesi ve çalabilmesi nedeni ile ufak yaştaki Öğrencilerimizin ilk telli enstrümanı olarak kullanılıyor, böylece çocuklarımızın ufak yaşta telli enstrüman serüveni başlamış oluyor. Ukulele ; sadece çocuklar tarafından kullanılan bir enstüman değil Dünyada oldukça popüler olan bir enstrümandır.