İzmir Özel Türk Koleji

Sosya Sorumluluk ve Çevre Kulübü

Yarın dağların yerini değiştireceğini hayal ediyorsan bugünden küçük taşları kaldırmaya başlamalısın.”

Sosyal Sorumluluk Ve Çevre Kulübü’nün temel amaçları; öğrencilerimizin bilinçli, farklı yaşamlara kapılarını açabilen, çevreye duyarlı, bunu bir yaşam biçimi haline getiren ve okulumuzun ilkelerinin başında gelen “Kendisine ve çevresine çok yönlü katkısı olan” bireyler olmalarına destek sağlamaktır.

Bu amaçtan hareketle; en önemli değerlerimizden olan çevre bilinci ve sosyal sorumluluk çalışmalarını yaratıcılık, üretkenlik çerçevesinde ve duyarlılık içerisinde aktarmaktayız. Öncelikle kulüp öğrencilerimizin çevre ve sosyal sorumluluk alanlarında çalışan önemli kişi ve kuruluşları tanımaları, çalışma prensiplerini öğrenmeleri ve konunun önemini kavramaları ile işe başlıyoruz. Sonra ki adımda bu kişi ve kurumlar ile hem bilinçlenmeye hem de bu alanlara katkı sağlamaya yönelik projeler yapıyoruz. Bu çalışmalar eğitim, kongre, saha çalışmaları ve farklı aktiviteler(kurumlara satış destekleri, moral çalışmaları, empati geliştirme çalışmaları…) şeklinde gerçekleşir. Bu çalışmaları zaman zaman kendi okulumuzun farklı kademeleri ve ihtiyaca göre farklı okul ya da kurumlarla paylaşmaktayız.

 Bu çalışmalar ile çocuklarımızın motive olmaları, sesimizi daha çok duyurabilmek, toplumsal duyarlılığı, farkındalığı aktarmak ve arttırmak amacı ile ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmaktayız.

 Çalışmalarımızda Lösev, Turmepa, Tema, Ege Orman Vakfı, TÜRGÖK, Memekander, Otizm Derneği ve İZOT-İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu, Engelliler Derneği, belediyeler, hastaneler, üniversiteler, okullar, okul aile birlikleri gibi farklı sivil toplum örgütleri ve kurum çeşitliliğine önem vermekteyiz.