İzmir Özel Türk Koleji

Karar Aşaması

Yine en çok sorulan sorulardan biri de, yurtdışında eğitime ne zaman karar verileceğidir. Ülkeye ve okula göre değişiklik gösteren bu soruya net bir cevap vermek ne yazık ki mümkün değildir. Bu süre, öğrencinin gitmek istediği ülke, okumak istediği bölüm, burs seçeneklerinden yararlanma isteği gibi kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Ortalama bir süre vermek gerekirse, yurtdışı eğitime en çok 3, en az 1 sene önceden karar vermek gereklidir. Bahse konu ülke eğer İngiltere, Amerika, Kanada, vb. ülkeler ise, lisede iken öğrencinin not ortalamalarını yüksek tutması, İngilizce dil yeterlilik sınavlarına girmesi (IELTS ve TOEFL gibi sınavların 2 sene geçerliliği vardır), ayrıca isteniyorsa SAT/ACT sınavlarına girmesi, okula kayıt ve burs başvurularını yaparak kabul beklemesi gereklidir. Öğrenci, tüm sınavlara bir anda çalışıp girerek stres yüklenmesindense, bu süreci parçalara bölerek zamana yayması daha faydalı olacaktır. Bu yüzden bu tür ülkelerde 3 sene önceden sürece başlamak normaldir.

Eğer başvurulacak ülke Almanya, Avusturya gibi ülkeler ise, öğrenci önceden Almanca dil yeterlilik sertifikası verebilen yetkili kuruluşlarda dil dersleri görmeli, notlarını yüksek tutmalı, ayrıca Türkiye’de yapılan YGS-LYS sınavlarına da çalışmalıdır. Bu yüzdendir ki yine bu tür ülkelere gitmeyi planlayan öğrencilerin kararlarını erken vermeleri avantajlarına olacaktır.

Başvurulacak ülke Polonya veya Macaristan gibi ülkeler ise, 1 yıl önceden karar vermek mantıklı olacaktır. Bu ülkelerde kabul koşulları diğer ülkelere nazaran daha kolay olduğu için, öğrencinin notlarını iyi düzeyde tutması, gerekli dil şartlarını sağlaması ve belgelerini temin etmesi yeterli olacaktır.

Okullar, her yıl belirli sayıda öğrenciye, belirli miktarlarda burs verir ve bu konudaki bilgileri sayfasında yayınlar, örneğin; burs almak için gereken şartlar, son başvuru tarihleri, gereken belgeler ve belge teslim tarihleri gibi noktalar belirtilir. Burs almak isteyen öğrenciler, karar verdikleri okulların sayfalarından veya yetkilendirdikleri danışmanlar aracılığı ile bursları takip edebilirler. En azından 1 sene öncesinden, burs için gereken genel şartları öğrenmek ve bir sonraki başvurulabilecek zamanda bu konuda bilgi sahibi olmak öğrencinin yararına olacaktır. Başvuru şartlarına uyan öğrencilerin, belirlenen tarihler içinde gerekli belgeleri ibraz etmeleri ve başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Aksi takdirde başvuramayacaklar ve burs imkânından yararlanamayacaklardır. Bu şansı kaçırmamak için, gidilecek okula ve ülkeye önceden karar vermek avantaj olacaktır.