İzmir Özel Türk Koleji

Okullar Hangi Kriterlere Göre Öğrenci Alıyor?

Her okul, kendine göre öğrenci alım kriterlerine sahiptir. Türkiye’deki gibi tek devlet sınavıyla algoritmik yerleştirme yapılmasının aksine, diğer ülkelerde genelde öğrencinin sadece test çözme yeteneğine değil; ayrıca konu hakkındaki bilgisine, not ortalamaları ve başarı durumuna, kendisini tanıyan kişilerin görüşlerine, öğrencinin okul dışındaki aktivitelerine ve başarılarına (yaş/sınıf sınırlaması olmadan, öğrencinin katılmış olduğu sanatsal, sportif, vb. faaliyetler ile bu alanlarda elde ettiği başarı sertifikaları, ödüller, madalyalar, dereceler), öğrencinin kendi geleceği ile ilgili planlarına da bakılmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse;

Amerika’daki bir okula kayıt olmanız için sizden bölüm/alanınıza göre SAT/ACT sınavları istenecektir. (Bu sınavlar hakkında daha fazla bilgi için SAT: https://tr.wikipedia.org/wiki/Scholastic_Aptitude_Test , ACT: https://en.wikipedia.org/wiki/ACT_(test) ) Ayrıca okuldan, akademik anlamda diplomanız, transkriptleriniz, sizleri tanıyan kişilerden/hocalarınızdan alacağınız tavsiye mektupları ve yabancı dil yeterlilik skorları (IELTS, TOEFL, vb.) istenecektir. Bunun dışında kendinizi ve kariyer hedeflerinizi anlatacağınız bir Niyet Mektubu (Personal Statement) veya bir makale/kompozisyon yazmanız istenecektir. Son olarak sizlerden bir portfolyo talep edilecektir. Portfolyo; kişinin bireysel ve mesleki başarılarını, gelişimini ve yeteneğini ortaya koyan bir kariyer ve tecrübe belgesidir.

İngiltere’deki okullar da sizden benzer gereklilikleri talep edeceklerdir. Başvurduğunuz okulların kalitesine göre okulun sizden istediği bu kriterlerin seviyesinin de artacağını unutmamalısınız. (Örneğin, not ortalaması) Yine İngilizce’nin ana dil olarak konuşulduğu Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde de benzer talepler okulların kayıt için istedikleri arasında sayılabilir.

Eğer dil yeterliliğiniz yoksa ve bazı kriterleri karşılayamıyorsanız, o zaman ‘’Foundation’’ denilen hazırlık yılını okumanız gerekmektedir. Foundation genelde yanlış bir kanı olarak sadece dil eğitimi alınan bir program şeklinde görünse de aslında böyle değildir. Foundation programlarında dil eğitiminin yanı sıra, seçmek istediğiniz programa ait derslerin temel bilgileri de verilmektedir.

Almanya ve Avusturya gibi Almanca eğitim verilen ülkelerde ise, okumak istediğiniz dile göre yeterlilik sınavlarını vermeniz gerekmektedir. Dil yeterliliğiniz olmadığı takdirde bu ülkeler sizlere şartlı kabul vermekte ve foundation programına katılmanız beklenmektedir. Foundation programını başarıyla tamamladığınız takdirde, öğrenim görmek istediğinizi programa başlayabilirsiniz.

Almanya ve Avusturya sizlerden ayrıca, lisans programlarına katılabilmeniz için, Türkiye’deki devlet üniversite sınavlarından (YGS-LYS) okumak istediğiniz bölümü kazanmış olma zorunluluğu getirmiştir. Yani YGS ve LYS sınavlarında, örneğin; makine mühendisliği bölümünü kazanıp kayıt yaptırma hakkını elde ettiyseniz, o zaman Türkiye’deki bir bölüm yerine, Almanya veya Avusturya’daki makine mühendisliği bölümüne kayıt olabilirsiniz. Türkiye’de kazandığınız bölümün illa ki devlet üniversitesi olması şart değildir; özel üniversitelere de kayıt yaptırma hakkına sahip iseniz, yine Almanya veya Avusturya üniversitelerine kayıt yaptırabilirsiniz. Almanca program okuyacaksanız, TestDAF veya DHS denilen Almanca dil yeterliliği sınavlarından yeterli puanları almanız gerekir. Ayrıca Almanya’nın son dönemlerde getirdiği yeni bir kurala göre, hazırlık programına dahi katılabilmeniz için en az A2 seviyesinde Almanca bilmeniz gerekmektedir; aksi takdirde eğitim vizesine başvurmanız imkânsızlaşacaktır.

Son zamanlarda eğitim konusunda yıldızı parlayan Polonya ve Macaristan gibi ülkelerde ise yine okuyacağınız dil için yeterlilik veya hazırlık programı, tavsiye mektupları, niyet mektubu, vb. şartları öğrencinin sağlaması istenmektedir. Bu tür ülkelerde kayıt koşulları biraz daha kolay ve zorlamayan türdendir.