İzmir Özel Türk Koleji

8 MART’TA, İTK’NIN KONUKLARI EGE’NİN ÖNCÜ KADINLARIYDI

İzmir Özel Türk Koleji, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Ege’nin öncü kadınları ile bir arada kutladı.  Bir çok bakanlık görevinde bulunan Işılay Saygın, CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, duayen modacı Zuhal Yorgancıoğlu ve “Ege’nin Öncü Kadınları” kitabı yazarı Ayçe Bükülmeyen’in yer aldığı organizasyon; İTK’lı veliler, yöneticiler, öğretmenler ve mezunların yoğun ilgisi ile gerçekleşti.

 

Konak Belediye Başkan Yardımcısı Eser Atak’ın da katılımı ile gerçekleşen program 9 Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Mehmet Efendioğlu'nun konuşması ile başladı. Efendioğlu konuşmasında, Atatürk’ün kadına verdiği değer ve Cumhuriyet döneminden itibaren Türk Medeni Kanunu ile Türk kadınlarının dünya milletlerinin üzerindeki kazanımlarını konuklara aktardı.

 

İTK Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Tatış’ın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlik, Yazar Ayçe Bükülmeyen'in "Ege'nin Öncü Kadınları" belgesel gösterimi ile devam etti. Kitaba konu olan öncü kadınlar ile gerçekleştirilen söyleşide Eski Devlet Bakanı Işılay Saygın, bakanlık döneminde kadın hakları için verdiği mücadeleden bahsederken Zuhal Yorgancıoğlu ise Atatürk ile ilgili anılarını konuklar ile paylaştı. Türkiye'nin ilk kadın valisi Leyla Aytaman geceye sağlık sorunları nedeniyle katılamazken, İzmir Özel Türk Koleji için özel olarak çektiği video ile konuklara seslendi. İTK’lı yöneticiler tarafından konuklara bu özel günün anısına plaket takdimi gerçekleştirildi.

 

Söyleşi ve plaket takdimi ardından kadın şarkıları ile solist Elvan Demircan, konuklara keyifli dakikalar yaşattı. Müzik dinletisinin sonunda hep birlikte İzmir Marşı’nı büyük bir çoşku ile seslendiren konuklar, Güven Zeyrek Salonu’nda gerçekleşen kokteyl ile geceye devam etti. Ahmet Gürel’in Cumhuriyet Dönemi arşivinden Türk kadınlarına ait özel resimlerden oluşan serginin de yer aldığı kokteyl, Ayçe Bükülmeyen’in konuklara “Ege’nin Öncü Kadınları” kitabını imzalaması ile son buldu.