Ana Sayfa KAMPÜSLERİMİZ » İTK Bahattin Tatış Kampüsü » İzmir Özel Türk Fen Lisesi

İzmir Özel Türk Fen Lisesi

"Bilimin Işığında İlerleyen Değerli Gençlerimiz, 

Merhum matematik öğretmeni ve okulumuzun kurucusu Bahattin Tatış’ın 1950 yılında yaktığı eğitim meşalesi, siz sevgili öğrencilerimiz sayesinde, daha da güçlenerek ışık saçmaya devam ediyor. Bizlerde, 63 yıl önce cesareti ve hayalleri ile yola çıkan Bahattin Öğretmen’in izinden yürüyor ve siz sevgili öğrencilerimize yol göstermeye çalışıyoruz.  Birlik ve beraberlik içinde birbirimize destek vererek ilerlediğimiz eğitim yolunda öğrencilerimizin bilime, sanata ve spora olan ilgisi ile her yıl daha da büyük başarılar elde ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz.  Başarılı yarınlarda da bilim ışığında hep birlikte ilerleyeceğimize yürekten inanıyorum."

İzmir Özel Türk Fen Lisesi Müdürü 

Şaban Yapıcıoğlu 

 

İTK Fen Lisesi, 1988 yılında fen ve matematik alanındaki yetenekleri üstün olan öğrencileri yüksek öğrenime hazırlamak ve bu alanda gereksinim duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetişmesine kaynaklık etmek amacıyla açılmıştır. Fen Lisemizde öğrencilere bilimsel düşünüş ve inceleme alışkanlığı kazandırmak, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ile yeni buluşlara ilgi duyan öğrenciler için ortam ve koşullar hazırlamak amacıyla, eğitim öğretim çalışmaları yapılmaktadır. Matematik ve fen dersleri ağırlıklı olan eğitim öğretim sonunda  öğrenciler, genel olarak üniversitelerin Mühendislik, Tıp, Eczacılık gibi bölümlerine öncelikle girmektedirler.

Eğitim Sistemi

İzmir Özel Türk Fen Lisemize Merkezi Ortaöğretim Kurumları Giriş Sınavı (OYP) sonucuna göre öğrenci alınmaktadır. Fen Lisemiz yüksek öğrenimini Fen ve alanlarında yapmak isteyen öğrenciler için ideal bir okuldur. Fen Lisemizde fen ve matematik derslerinin yoğunluğu diğer okullara göre daha yüksektir. Bu durum, fen lisesi öğrencilerimizin matematik fen alanında iddialı üniversitelere yerleşmede daha başarılı olmasına neden olmaktadır. Dersliklerde, internet bağlantısı ve projeksiyon cihazları bulunmaktadır. Bu şekilde derslerde öğrencilerin ilgileri sürekli ders üzerine odaklanmakta, konular daha kapsamlı ve animasyonlarla anlaşılır hale getirilmekte ve öğrenmede kalıcılık sağlanmaktadır. Konularda yeri geldikçe Büyükçiğli Kampüsümüz’de bulunan İTK Gezegenevi’nden yararlanılmaktadır. Fen derslerinin öğretiminde tam donanımlı fizik, kimya, biyoloji ve bilgisayar laboratuarlarımızdan maksimum şekilde yararlanılmaktadır. Laboratuar çalışmaları öğrencilerimizin yaparak-yaşayarak öğrenme alanlarıdır. Buralarda kazandıkları deneyimler öğrencilerimizin proje çalışmalarının temelini oluşturmaktadır.

Dersler, Etütler ve Üniversite Sınavlarına Hazırlık Programı

Devlet fen liselerinde haftada 40 saat ders yapılırken okulumuzda haftada 44 saat ders yapılmaktadır. Sınav öncesi etüt programı (SÖEP) ile öğrencilerimizin sınavdan önceki gün okul çıkışı tüm sorularını sormaları ve son tekrar yapmaları sağlanmaktadır. Ek ders saatleri, öğrencilerimizin fen ve matematik derslerini pekiştirmekte ve üniversite sınavlarına hazırlık çalışmalarında kullanılmaktadır. Özellikle 11. sınıfta yoğun üniversite sınavlarına hazırlık programı (ÜHP) yapılmaktadır.  12. sınıfın 2. dönemi tamamen üniversite sınavlarına hazırlık olarak öğrencilerin ihtiyaçlarına göre özel olarak düzenlenmiş bir programla yapılmaktadır. Bu program, kurumumuz tarafından hazırlanan 10 adet YGS ve 5 adet LYS deneme sınavı ile desteklenmektedir. Öğrencilerin başarı durumları düzenli olarak takip edilerek ek etütler ve birebir derslerle eksik oldukları konular tamamlanmaktadır. 11. ve 12. sınıflarda yapılan üniversite sınavlarına hazırlık programı yaklaşık 800 ders saatlik bir program olup, bu ders saati herhangi bir dershanede alınan toplam ders saatinin üzerindedir.

Yabancı Dil Eğitimi

Fen Lisemizde yabancı dil eğitimi özellikle önemsenmektedir. Bu nedenle 9. sınıfa kayıt yaptıran öğrenciler, uygulanan düzey belirleme sınavı sonucuna göre farklı kurlarda yabancı dil eğitimini sürdürmektedir. Bu şekilde her seviyedeki öğrencinin yabancı dil bilgisinin sürekli gelişmesi amaçlanmaktadır. Fen Lisemizde İngilizce ve ikinci yabancı dil ders saatleri normal bir fen lisesinden %50 daha fazladır. İkinci yabancı dil sertifikası almak isteyen öğrencilerimize okul çıkışı etüt programı sunulmaktadır. Öğrencilerimiz MUN ve ISTA gibi uluslararası etkinliklere katılmaktadır.

Proje ve Olimpiyat Çalışmaları

Öğrencilerimiz uzman öğretmen ve üniversitelerden öğretim üyelerinin desteği ile ulusal ve uluslararası olimpiyat ve proje yarışmalarına hazırlanmaktadır. Olimpiyat çalışmalarında yer almak isteyen öğrencilerimiz okul çıkış ve hafta sonlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Bu alanda okulumuzun sayısız başarıları vardır.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Bireysel ve Mesleki Rehberlik çalışmaları yapılır. Öğrencilerimize Kariyer Belirleme çalışmaları doğrultusunda “Mesleki Gölge Etkinliği”, “Meslek Tanıtım Envanteri”, “Meslek Tanıtım Günleri”, “Üniversite tanıtım Gezileri” düzenlenmektedir. Ayrıca alanlarında uzman konuşmacıların katıldığı üniversitelerin ve mesleklerin tanıtıldığı seminerler düzenlenir. Kariyer belirleme çalışmaları tercih döneminde yapılan tercih  danışmanlığı  ile son bulur. 9. sınıf sonunda fen eğitiminde zorlanan ve tercihini yetenekleri doğrultusunda fen ve mühendislik alanı dışındaki (Türkçe-matematik, Sosyal bilimler, Dil) alanlarda kullanmak isteyen öğrenciler Özel Türk Anadolu Lisesi’ne ya da puanları uygun olduğu takdirde resmi Anadolu liselerine nakil yapabilirler. Ancak resmi ve özel Anadolu liselerinden fen lisesine nakil 10. Sınıfın sonuna kadar yapılabilir. Fen Lisemizde yürütülen “Lider Öğretmenlik sistemi” ile her öğrenciye bir öğretmen akademik başarı ve davranış gelişimi konularında rehberlik yapmaktadır. Bu sistemde “Öğrenci Liderliğini” yürüten öğretmenler ile rehber uzmanlar çok yakın bir işbirliği içerisinde çalışmaktadır.

Sosyal ve Kültürel Olanaklar

Fen lisesi öğrencilerimiz her yıl istedikleri bir alandan kulüp dersi seçerler. Öğrencilerimiz tiyatro, şiir, müzik ve folklor, maket uçak, fotografçılık, step gibi dallarda kültür, sanat ve spor etkinlikleri yürütülmektedir. Öğrencilerimizin kazandığı beceriler, öğrenci ve velilere sergilenerek öğrencilerimize bir izleyici topluluğu karşısında yeteneklerini sergileme mutluluğunu yaşama ve sanatın değerini anlama fırsatı sunulmaktadır. Ayrıca öğrencilerimiz için alanında uzman kişilerle söyleşi, konferans, seminer ve paneller düzenlenerek sosyal yaşamı daha iyi tanımalarına fırsat sağlanmaktadır. Öğrencilerimize motivasyon sağlamak ve gelecekte öğrenim görecekleri üniversiteleri tanıtmak amacıyla İzmir’deki ve İzmir dışındaki üniversitelere geziler düzenlenmektedir. Ayrıca üniversitelerden gelen tanıtım görevlileri ile öğrencilerimiz görüştürülerek üniversiteler hakkında ayrıntılı bilgi edinmeleri sağlanmaktadır. Fen lisesi öğrencilerimiz bilimsel ve kültürel amaçlı yurtdışı gezilerine katılırlar (Cern - Cenevre, Alman Müzesi, Max Planck Enstitüsü - Münih). Ayrıca öğrencilerimiz, yurtdışı okullarla öğrenci değişim programına katılmaktadır. Yurtdışında üniversite eğitim almak isteyen öğrencilere rehberlik yapılmaktadır.

Yatılı Hayat

İzmir dışından gelerek Fen Lisemiz'de öğrenim görmek isteyen öğrenciler, Bahattin Tatış Kampüsümüz içindeki yatakhanemizden yararlanabilmektedir. İTK'da yatılı hayat hakkında bilgi almak için, Yatılı Hayat bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

İzmir Özel Türk Fen Lisesi günlere göre zaman çizelgelerine ulaşmak için tıklayınız. 

KULLANIM ŞARTLARIGÜVENLİ İNTERNET Bizi Takip Edin:
Copyright © 2014 - İzmir Özel Türk Koleji // Tüm hakları saklıdır.
  Powered by OrBiT