İzmir Özel Türk Koleji

İTK Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi

 

AKADEMİK VE SOSYAL YÖNDEN DONANIMLI DÜNYA VATANDAŞLARI

 

İTK Okulları’nda lise öğrencilerimizin hayat başarısı elde etmeleri için; kritik düşünme becerisi kazanmış, yaratıcı, iş birliği içinde çalışabilen, iletişim becerileri yüksek, liderlik vasıflarına sahip, teknolojiyi kullanmanın yanı sıra yöneten ve biçimlendiren bireyler olarak hayata hazırlanmalarını sağlıyoruz.

 

İLGİ VE YETENEK DOĞRULTUSUNDA MESLEK SEÇİMİNE YÖNLENDİRME 
Öğrencilerimizi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda; alan seçimine yönlendirerek, seçilen alan türlerine göre hazırlanmış eğitim müfredatı ile üniversiteye hazırlıyoruz. Liselerimizde MEB müfredatına ek olarak üniversite hazırlık çalışmaları yürütülmektedir. Artırılmış ders saatleri ile öğrencilerimizin hem akademik gelişimlerine katkı sağlanmakta hem de üniversite hazırlık çalışmaları  desteklenmektedir. Öğrencilerimizin test tekniği geliştirilerek akademik başarı ile hedefledikleri bölümleri kazanmaları sağlanmaktadır. 


MOBIL UYGULAMA YAZAN, TEKNOLOJİYİ BİÇİMLENDİREN ÖĞRENCİLER
Lisede öğrencilerimiz önceki kademelerde aldıkları kodlama bilgilerini pekiştirir. Programlama dünyasına adım atan İTK’lı öğrenciler masaüstü uygulamaları, mobil aplikasyonlar, interaktif web siteleri, oyun geliştirme gibi alanlarda projeler üretir. Böylece üniversite ve kariyer hayatında kendini ön plana çıkaracak becerileri lise sıralarında kazanmış olurlar.

 

HAYAT TARZI OLARAK YABANCI DİL EĞİTİMİ
Anadolu Liselerinde 9. sınıflarda haftada 12 saat, Fen Liselerinde haftada 9 saat ile gerçekleştirilen İngilizce dil eğitimi yapılan özel çalışmalar ile desteklenir. 9. ve 10. sınıflarda grup sunumları, 11. sınıflarda ise kişisel sunumların yanı sıra ITK TALKS ve münazara çalışmaları ile öğrencilerimiz İngilizce’yi aktif olarak kullanırlar. Anadolu ve Fen Liselerimizde, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına ek olarak yılda toplam 936 saat İngilizce dersi yapılmaktadır. Öğrencilerimiz yurt içinde ve yurt dışında yapılan çok sayıda etkinliğe katılarak İngilizce dil becerilerini geliştirme olanağı bulmaktadırlar. Öğrencilerimizin, İngilizce’nin yanı sıra ikinci bir yabancı dili de etkin biçimde öğrenmelerine olanak sağlanmaktadır. Bu doğrultuda öğrencilerimiz ikinci yabancı dil olarak Almanca, Fransızca ya da İspanyolca derslerinden birini haftada 2 saat olarak tercih etmektedirler. 

 

60 ÜLKEDE GEÇERLİ DÜNYANIN EN ÖNEMLİ LİSE PROGRAMI AP,  İTK'DA!

İTK’da 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında uygulanmaya başlayacak olan dünyanın en önemli lise eğitim programı Advanced Placement (AP®) (İleri Düzey Yerleştirme) öğrencilere, dünyanın en saygın üniversitelerine kabul edilmelerinde önemli avantajlar sağlayan ve CollegeBoard tarafından yürütülen uluslararası bir akademik sınavlar bütünüdür.

 

Advanced Placement(AP) kursları ne fayda sağlar?

  • AP kursları alan öğrenciler, ABD ve 60’ın üzerinde ülkenin seçkin üniversitelerine yapacakları başvurularında avantaj sahibi olurlar.
  •  Yurt dışındaki üniversitelerden burs alma imkanını arttırır.
  •  Yurt dışı üniversite başvuru sürecinde öğrenciyi diğer adayların önüne taşır.
  • Öğrenci lise müfredatına ek, İngilizce olarak üniversite seviyesinde akademik dersler alır.
  • Başarılı oldukları AP derslerinden üniversitede muaf olma şansı yakalayabilirler.
  • Erken dönemde yurtdışı kariyer imkanına destek olur. 

 

Uluslararası akademik başarı gösteren AP sınav sonuçlarına sahip öğrenciler; Harvard, Yale, Stanford, MIT, Princeton, Oxford, UCL, Imperial College gibi uluslararası üniversitelerden kabulalabileceği gibi, yurt dışından daha fazla burs alma şansına sahip olur. Tüm sorularınız için: ap@itk.k12.tr

 

BAŞARI KAZANIRKEN SOSYAL HAYATI DA YAKALAYAN ÖĞRENCİLER
Öğrencilerimiz sadece akademik alanlarda değil sosyal, kültürel ve sportif alanlarda da kendilerini geliştirmektedirler. Öğrencilerimiz kulüpler, tiyatro, müzikal, orkestra, MUN, Destination Imagination, spor takımları, genç girişimciler, FLL gibi çok sayıda seçenek arasından tercih ettikleri etkinliklerde yer alırlar. Her yıl düzenli olarak yapılan yurt içi ve yurt dışı bilim ve kültür gezilerimize katılarak değişik ülkelerin üniversite, fabrika, müze, bilim merkezlerini görme fırsatı elde ederler.

 


AKADEMİK TAKİP SİSTEMİ İLE ÜNİVERSİTE HEDEFLERİNE ULAŞAN ÖĞRENCİLER
ATS (Akademik Takip Sistemi) öğrencilerimizin yıl içerisindeki akademik gelişimlerini takip ederek gerektiği zaman gerekli önlemlerin alınmasını sağlamak amacı ile oluşturulmuştur.

Akademik takip sistemi ile;

• Sınıf öğretmenliği (Mentorluk Sistemi) ile öğrenci takibi yapılarak velilerimiz ile düzenli iletişim kurulur.
• Lisenin her seviyesinde 2 haftada 1 kez sayısal ve sözel dönüşümlü Akademik Takip Sınavları(ATS) sınavları,
• Dönem sonlarında genel ATS ve SDS sınavları,
• Yıl içerisinde yapılan Ders Başarı Sınavları (DBS),
• Yıl içinde her hafta yapılan YKS deneme sınavları,
• Eksik kazanımları tamamlama çalışmaları ile öğrencilerimizin başarılarını arttırmak için uygun öğrenme modelleri uygulanmaktadır.

 

YKS hazırlık çalışmaları ile ilgili detaylı bilgi için sizi arayalım.   

 

Sizi Arayalım