İzmir Özel Türk Koleji

İTK'da Teknoloji

Teknolojiyi Yöneten ve Biçimlendiren Çocuklar Yetiştirmek Amacıyla
Kodlama Çalışmaları ile “5 Yaştan Başlayıp Liseye Kadar Süren Serüven
Kodlama öğrenen çocuklar uzun vadede küresel akıl ve küresel bilgi gibi yeni çağın gerektirdiği en önemli sahipliği edinerek, bilgiyi kullanma biçimlerini kendilerine has yöntemlerle geliştirirler. 5 yaştan itibaren öğrencilerimiz yaş gruplarına göre Scratch Jr, Code.org, Lightbot, Kodable, Scratch ve Phyton vb platformları kullanarak kodlamayı öğrenirler.

ARDUINO
Arduino ile öğrencilerimizin hayalleri gerçeğe dönüşüyor. Arduino, son yılların en popüler elektronik kontrol sistemi geliştirme kartlarından birisidir. Kullanımının kolay ve açık kaynak kodlu yapısı sebebiyle, çocuklara oyun oynayarak algoritma ve programlama yeteneği kazandırır. Yapılan projeler ile çeşitli Maker Faire fuarlarına katılarak, öğrencilerimiz projlerini sergileme fırsatı yakalıyorlar.

 

3D PRINTER 
Okulumuz bünyesindeki 3D Printer ile öğrencilerimiz 3 boyutlu yazıcıları tanıyorlar. Nasıl çalışırlar, ne işe yararlar, kendi tasarımlarını nasıl fiziksel objelere dönüştürebilirler? Bütün bu sorulara cevap buluyorlar. Küçük yaş gruplarında Tinkercad, büyük yaş gruplarında ise 3D Max tasarım programlarını öğrenerek dijital dünyada tasarladıkları bir veriyi gerçek dünyaya nasıl aktarabileceklerini öğreniyorlar.

MINDSTORMS
Lego Mindstorms Ev3 setlerini kullanarak öğrenciler, kendi duyu organlarından yola çıkarak robotlarda sensör kullanımını ve bu kullanıma yönelik kodlama eğitimini alırlar. Ortaokul ve Lise öğrencilerimiz her yıl ulusal ve uluslararası platformlarda yapılan First Lego League (FLL) yarışmalarında kendi robotlarıyla okulumuzu temsil etmektedirler.

 

MAKEY MAKEY
Makey Makey devreleri kullanılarak bitkilerin nasıl iletken yüzeyler olarak tasarlanabileceği ve bitkilerle nasıl müzik yapılabileceğini öğreniyorlar. Keyifli ve eğlenceli çalışmalarla, iletken objelerin başka nasıl programlarla kullanılabileceğini ve öğrencilerin bu yolla kendi oyun programlarını tasarlayabilmelerini sağlıyoruz.

 

ARTTIRILMIŞ GERÇEKLIK
Artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanan web 2.0 aracımız Quiver ile özellikle küçük yaş öğrencilerimize 3. Boyut kavramını öğretmek için kullanıyoruz.

 

DRONE
Lise öğrencilerimizin kendi dronelarını tasarladığı proje bazlı eğitimlerimizle öğrencilerimizin 21.Yüzyıl teknolojilerini tanımalarını ve anlamalarını amaçlamaktayız.