İzmir Özel Türk Koleji

Lisede Bilişim Derslerimiz

İTK’da Teknoloji

Geleceğin Eğitimi Teknoloji

İzmir Özel Türk Koleji olarak küçük yaştan itibaren teknolojiyi kullanmanın yanı sıra yöneten ve biçimlendiren öğrenciler yetiştiriyoruz. Teknoloji ile büyüyen çocuklar, uzun vadede küresel akıl ve küresel bilgi gibi yeniçağın gerektirdiği en önemli sahipliği edinerek, bilgiyi kullanma biçimlerini kendilerine has yöntemlerle geliştirirler. Bunun sonucunda değişen dünyaya ayak uydurarak mesleki başarıyı yakalama şansı elde ederler.

Lise seviyesinde Bilişim dersleri ders içeriği tamamen uygulamalı ve kazanım odaklı çalışmalardır. Öğrencilerin tüketen değil, üreten bireyler olmaları adına seçilmiş konulardır.

  • Arduino İle Elektronik Programlama

Arduino, programlanabilir bir elektronik karttır ve yazdığınız programa göre hareket eder. Yolculuktayken balıklarına yem verebileceğini, kendi robotunu istediğin görevler doğrultusunda programlayabileceğini, Makinelerin çalışma prensiplerini. Tüm bu sistemlerin beyni olarak Arduino’yu kullanabilirsiniz. Akıllı elektronik cihazlarda sensörlerden gelen verileri okuyup, yorumlayan, kararlar verip, buna göre motor gibi cihazlara sinyal gönderen, kısacası adeta beyin gibi çalışan üniteler bulunur. İşte Arduino’yu da bu tarz bir ünite olarak kullanabilirsiniz. 

  • Python İle Programlama - Unity 3D İle Oyun Programlama

Unity3D oyun motoru Unity Engines tarafından C/C++ ile geliştirilmiştir. Unity 4.0 sürümü ile C#, Java, Boo ve DirectX dilleri ile oyun geliştirmenize destek vermektedir.Unity 3D ise PC, MAC, Linux, Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry, XBOX 360, PS3 gibi sistemleri destekleyen bir oyun motorudur. JavaScript ve C# dillerinde kodlama kolaylığı sunar.Video oyunları ve simülasyonlar geliştirmek amacıyla Unity Technologies tarafından geliştirilmiştir. Unity 3D ile iki ve üç boyutlu nesneler yaratabilirsiniz Unity, 2B oyunlarda gelişmiş bir 2B derleyici sağlamakla birlikte 3B oyunlarda doku sıkıştırma ve çözünürlük ayarlarının belirtilmesine de izin verir. 

  • Sketchup İle 3 Boyutlu Modelleme

SketchUp, 3 boyutlu modelleme programları arasında en basit arayüze sahip, kullanımı en kolay programların başında geliyor. Bu nedenle meslek hayatında çoğu mimar ve mimarlık ofisi, tasarımlarını bilgisayar ortamında modellerken Sketchup’ı tercih ediyor. SketchUp 3boyutlu modeller oluşturmak, bu modelleri değiştirmek ve paylaşmak için kullanabileceğiniz bir yazılımdır. Öğrenmesi diğer 3B modelleme programlarından daha kolaydır. Birçok kullanıcının bu uygulamayı kullanmasının nedeni de budur.

Derslerimizin dışında okul sonrası çalışmaları yapmaktayız. Bu çalışmalar:

  • Python İle Yapay Zekâ Programlama

Uygulamalı Python Eğitimi, veri bilimlerine bir hazırlık dersi olmasının yanında, katılımcılara masaüstü, mobil veya web uygulamaları geliştirme imkânları da sağlamaktadır. Günümüzde Python ile yapay zekâ, görüntü işleme, gömülü sistemler, robotik, big data vb. birçok alanda önemli uygulamalar geliştirilmektedir. Python programlama dilinin kullanım alanları ve popülaritesi de her geçen gün artmaktadır.

Sektörde en çok kullanılan uygulamaları yorumlayabilmek ve kolayca yapabilmek için Python dilinin temel seviyede değişkenler, diziler, koşullu ifadeler, döngüler, metotlar, nesne yönelimli programlama öğeleri, dosya işlemleri vb. yazılım yapıları hakkında detaylı bilgiler sunulmaktadır. Tüm bunlarla beraber eğitim programı süresince Graphic Library (matplotlib), Numpy, Pandas gibi Python kütüphaneleriyle önemli uygulamalar geliştirerek, eğitim sonrasında veri bilimine devam edebilmeli adına gerekli konuları da öğrenmiş olmaktalar

  • 3D Modelleme Ve Lego Robotik

Bir robot yapmanın yanı sıra kodlama yaparak robotları harekete geçirmekteyiz. Ayrıca kendi Lego parçalarınızı 3D modelleme yaparak tasarlıyoruz. Modelleme ve Programlamanın aynı anda farklı projelerde nasıl kullanılacağını deneyerek öğreniyorlar.