İzmir Özel Türk Koleji

İngilizce Düşünen Öğrenciler

ANA DİLİ GİBİ İNGİLİZCE KONUŞAN, ANLAYAN, DÜŞÜNEN ÖĞRENCİLER

Yabancı dil öğrenmede uzmanların ortak görüşü; çocukların küçük yaşlarda yabancı dil öğrenmeye başlamalarının önemli ölçüde faydalı olacağı yönündedir. Çocuklar erken yaşlarda yabancı dili çok daha hızlı öğrenirler.

Çünkü 10 yaşından önce öğrenilen dilleri beyin, ana dil olarak algılamaktadır. Bu sebeple İTK Okulları’nda İngilizce; yabancı dil değil, ikinci dil olarak görülmektedir. Sadece sınıflarda değil; koridor, bahçe, yemekhane ve hatta okul dışında da İngilizce öğretmenlerimiz ile iletişim dili sadece İngilizce’dir.

 

“Life Skills” ile İngilizce’yi Yaşayarak Öğrenen Öğrenciler

 

Anaokullarında yabancı öğretmenlerin de katılımıyla haftada 10 saat ile başlayan İngilizce dil eğitimi, hazırlık sınıflarında life skills dersleri ile haftada 17 saat olarak yoğun bir programda devam eder. “Life Skills” programı ile gerçekleştirilen yaşayarak öğrenme metodu, öğrencilerimizin günlük hayatta da İngilizce konuşarak kendilerini ifade etmelerine yardımcı olur. Öğrencilerimiz ilkokul 3. sınıftan itibaren İngilizce olarak kişisel sunumlara başlar. Bu sunumlar grup ve kişisel sunumlar olarak 12.sınıfa kadar devam eder. (Uzaktan Eğitim sürecinde sunumlar online olarak devam etmiştir.) Öğrencilerimiz ortaokula geçtiğinde 5. sınıf derslerimiz, yabancı dil ağırlıklı olarak devam etmekte olup İngilizce kulüp saatleri ile birlikte haftada 16 saati bulmaktadır. Lise döneminde ise 9. sınıfta haftada 12 saat olarak İngilizce dil eğitimimiz devam etmektedir.

 

6338 SAAT İLE KALICI İNGİLİZCE DİL EĞİTİMİ

 

Anaokulundan lise son sınıfa kadar değişen ders sayıları  ile İTK’lı öğrenciler, toplam 6338 saate varan İngilizce dil programı ile hayata hazırlanırlar.

 

• İngilizce’nin her şeyden önce iletişim ve fikir aktarımı için bir araç olduğunu öğrenirler.

• Dili kendi kültürü içinde, deneyimleyerek kullanırlar.

• İngilizce iletişim, sunum teknikleri ve becerileri kazanırlar.

• İstediği her yere güvenle seyahat edebilecek ve tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde İngilizce konuşurlar.

• Yabancı arkadaş gruplarıyla rahatlıkla iletişim halinde olup, ortak bir projede çalışabilirler.

• Uluslararası simülasyon programlarına ve sınavlara katılarak, başarı elde ederler.

 

İngilizce Sunumlar ve Uluslararası Yarışmalar

 

• EYP (Avrupa Gençlik Parlamentosu), MUN (Model Birleşmiş Milletler), MUNJR, ELCT (English Language Competition) gibi uluslararası yarışmalarda derece elde eden,

• İngilizce sunumlar, münazara turnuvaları ile toplum önünde yabancı dili kullanarak, akıcı bir şekilde iletişim kurabilen,

• Uluslararası yayınlardan düzenli makale okuyan, yaratıcı düşünme ve problem çözmeye dayalı tartışmalarda aktif İngilizce kullanabilen,

• Forum, ITK Talks, Project-Based Learning etkinlikleri ile küresel sorunlara vakıf ve bu konularda eleştirel düşünebilen, kendini ifade eden öğrenciler yetiştirmeyi amaçlıyoruz.

 

MUN

Model Birleşmiş Milletler (MUN) dünya çapında düzenlenen, öğrenci gelişimi açısından son derece yararlı ve prestijli bir organizasyondur. Birleşmiş Milletler’in simülasyonudur. Bu organizasyonlara katılacak öğrencilerimiz; ülkelerini, gençlerin oluşturduğu Birleşmiş Milletler simülasyonunda temsil etme imkanına sahip olurlar. Her delegenin bir ülkeyi temsil ettiği konferanslarda ana dil İngilizce’dir.

 

MUN JR

MUN JR ise MUN konferanslarının ortaokul seviyesinde gerçekleştirilen organizasyonudur. MUN JR konferansına katılım hedefiyle yapılan çalışmalar, öğrencilerimizin liseye geldiklerinde MUN konferanslarına daha hazırlıklı olmalarını sağlamaktadır.

 

EYP

EYP (European Youth Parliament – Avrupa Gençlik Parlamentosu), Avrupa Parlamentosu model alınarak lise ve üniversite öğrencilerinin katılabildiği bir organizasyondur. Öğrenciler, uluslararası resmi bir parlamento ortamında güncel konularda karşılıklı tartışma yöntemiyle çözüm taslakları sunarlar. Çözümleri genel kuruldan geçenler; Ulusal EYP aracılığıyla Avrupa Parlamentosuna iletilir. Bu süreç içerisinde Ulusal Seçmelere katılıp, başarılı olan öğrenciler, yabancı bir ülkede Türkiye’yi temsil etme hakkını kazanırlar.

 

İTK’DA İNGİLİZCE ÖĞRENENLER BİR ADIM ÖNDE!

 

İTK Okulları’nda anaokulunda başlayan İngilizce dil eğitimi ile öğrencilerimiz tüm dünyada kabul görmüş uluslararası geçerliliği olan sertifikaları erken yaşta almaya başlar.

 

Cambridge Sınavlarında Türkiye Ortalamasının Üzerindeyiz.

 

Öğrencilerimiz uluslararası Cambridge sınavlarına 2. sınıfta “STARTERS” seviyesiyle başlar ve seviye sınıfı uygulaması ile sene sonu hedeflerine bağlı olarak bazı kurlarda 8. sınıfın sonunda “FCE” seviyesine kadar ilerleme kaydederler. Uluslararası geçerliliği olan Cambridge Dil Sınavına giren İTK öğrencilerinin yaş seviyesi genel katılımın 1 yaş altında olup, İTK’lı öğrencilerin elde ettikleri başarılar yıllara göre düzenli artış göstermektedir. Açıklanan yıllık raporlarda sonuçlarımız Ege Bölgesi ve Türkiye geneli ortalamalarının üzerindedir.