İzmir Özel Türk Koleji

İTK Yelken Kulübü

İzmir Özel Türk Koleji, Türkiye genelinde okul bazında İTK Yelken Kulübünü kurarak her konuda olduğu gibi bu konuda da öncü ve yol gösterici olmuştur. İTK Yelken yelken sporunu öğrenmek isteyen 6-13 yaş arasındaki öğrenciler yıl boyunca hafta sonları yapılan yelken çalışmalarına katılmaktadırlar.

 

İTK Yelken Kulübünde en ideal deniz aracı olan Optimist kullanılır

2003 yılında kurulan İTK Yelken Kulübü, Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) tarafından tanınıp federe olduktan sonra, Sahilevleri’nde çalışmalarına başlamıştır. İTK Yelken Kulübü’nde batmaz özelliğiyle, yelken seyrine uygunluğu, kolay anlaşılabilen donanımı ve basit armasıyla çocukların denizi sevmesi için kullanılabilecek en ideal deniz aracı olan Optimist kullanılır.. Yelken sporu küçük yaşlardan itibaren çocuklara olumlu özellikler kazandırır. Özgün düşünce, odaklanma, düzen ve disiplin, güçlü ve dayanıklı olma, denge ve koordinasyon gibi özellikler yelken sporunun çocuklara kazandırdığı olumlu niteliklerdendir.

Bunun yanı sıra, çocukların hareket etmesini, plan yapmasını, düşünmesini, konusunda yönlendirici bir spor dalı olan yelken sporu ile çocuklar beton yığınlarından kurtulup İzmir’in eşsiz rüzgârlarında deniz ve doğayla iç içe spor yapmayı öğrenir

 

Teori ve deniz eğitiminin bir arada olduğu kurlar

İTK Yelken Kulübü, bu yıl özellikle bahar aylarında düzenlenen etkinlikler ile yelken sporuna gönül vermiş ilköğretim düzeyindeki öğrencilere bu sporu tanıttı. İTK Yelken Kulübü’ndeki eğitimlere katılan sporcular; Başlangıç seviyesi, Yelken Yapıyorum, Yarışa Hazırlanıyorum kurlarında teori ve deniz eğitimini bir arada alırlar. Yaz aylarında ise yapılan yarışmalarla pratik yapar ve tecrübe kazanırlar

Yelken sporu küçük yaşlarda da çocukların başlayabileceği bir spor dalıdır. İzmir Özel Türk Koleji Türkiye’de okul bazında ilk yelken kulübünü kurarak her konuda olduğu gibi bu konuda da öncü ve yol gösterici olmuştur. İTK Yelken Kulübü’nde batmaz özelliğiyle, yelken seyrine uygunluğu, kolay anlaşılabilen donanımı ve basit armasıyla çocukların denizi sevmesi için kullanılabilecek en ideal deniz aracı olan Optimist kullanılır. 

İTK Yelken Kulübü çalışmaları süreklilik arz eder ve kursun herhangi bir aşamasında yelken sporunu öğrenmek isteyen 6-13 yaş arasındaki öğrenciler İnciraltı’nda faaliyet gösteren İTK Yelken Kulübü’ne katılabilir.

İTK Yelken Kulübü ile ilgili detaylı bilgi almak için www.itksporkulubu.com adresini ziyaret edebilirsiniz.