İzmir Özel Türk Koleji

Beden Eğitimi Kulüpleri

İzmir Özel Türk Koleji'nde 2016-2017 öğretim yılında çalışmalarına devam edecek olan Beden Eğitimi Kulüplerimiz; Halk Oyunları, Basketbol, Voleybol, Masa Tenisi, Hentbol, Satranç, Step/ Aerobik, Dans, Latin Dansı ve Jimnastik kulüpleridir.

Halk Oyunları

Öğrencilerimiz geleneksel ve modern oyunlarımızı, müziğimizi öğrenirken aynı zamanda ritim duygusunu, beraber hareket edebilme becerilerini kazanırlar. İtk olarak kendi kültürüne sahip çıkmanın önemini bilen gençler yetiştirmek misyonumuzun önemli bir parçasıdır.

Basketbol

Hedefimiz öğrencilerimize basketbolu sevdirmek ve temel basketbol becerilerini kazandırmaktır. Birlikte hareket edebilme, takım içerisinde sorumluluk alabilme ve öğrencilerin özgüvenlerinin gelişmesi açısından basketbol önemli takım sporlarındandır.

Voleybol

Öğrencilerimiz voleybolun temel tekniklerini öğrenirken yardımlaşma ve paylaşma duygularını pekiştirirler.

Hentbol

Hentbol, bir takımın 6’sı saha, 1’i kalede olmak üzere 7’şer oyuncu ile iki takım halinde oynadığı birebir mücadelenin diğer spor dallarına göre daha fazla olduğu güç, dayanıklılık ve sürat oyunu olan bir salon sporudur. Özel Türk Koleji’nde bu spor dalının amaçları arasında öğrencilerimize hentbolu sevdirmek, teorik ve uygulamalı bilgiye sahip olmalarını sağlayıp okul takımında oynamaya istekli öğrencileri yetiştirmektir. Hentbol bireyin vücut dinamiğini ve fiziki gelişimini arttırır. Güç, kuvvet, sürat ve dayanıklılık kazanmasına etken olup psikolojik ve sosyal gelişimini ön plana çıkarır. Takım sporu olması birlikte hareket etmeyi öğretir. Öğrencinin kısa sürede karar verip uygulama becerilerini geliştirir.

Satranç

Neden Satranç Öğretiyoruz ? Çocuklarımızın hayat mücadelesinde başarılı olmaları veya olmamaları büyük ölçüde onların problem çözme yeteneklerine bağlıdır. Satranç devamlı bir problem çözme sanatıdır. Her hamle analiz, değerlendirme ve plandır. Tam da hayatın küçük bir modelidir Satranç. Eğer çocuklarımıza satranç öğretirsek onlara ileri görüşlü olma özelliğini de kazandırmış olmaktayız..

Step Aerobik

Step tahtası üzerinde müzikle yapılan, birbirinden farklı hareket serilerinden oluşan bir spor dalıdır. Farklı hareket serilerinden oluşan bu branşta bulunması gereken temel hareketler yer alır. Step-Aerobik branşı genellikle yüksek tempolu müziklerden oluşur. Öğrenciler farklı hareket serilerini birleştirerek ve müziğe uyarlayarak kareografiler hazırlarlar. Step-Aerobik branşı bireyin kondüsyonunu arttırarak ve nabzını yükselterek yağ yakımını sağlayan eğlenceli bir branştır.

Dans

“Dansın özelliği, şiiri ve edebiyatı görsel boyutlara taşıyıp sahnede hareketler aracılığıyla yansıtabilmesinde yatar. İnsan bedeninden yola çıkan bir estetik form olan dans, duyguyla düşünceyi hareket diliyle ileten tek sanattır”. Geyven McMillen

Modern Dans

Öğrencilerimiz müzik ve ritmi bir arada kullanmayı öğrenirler. Dans sanatı içinde barındıran bir var oluş biçimidir. Bedeni belli kalıplara sokmadan yaratıcılığın sergilendiği sahne ve performansa dayalı bir dans türüdür.

Latin Dansı

Latin dans öğrencilerin dans ve müzik ile kendisini ifade etme becerisini, yaratıcılık zevkini ve estetik duygusunu geliştirir. Latin dansları duygusal rahatlama, stresten uzak durma, mutlu olma işlevini yerine getirir. Koreografi hazırlarken öğrencilerin yaratıcılık gücünün gelişmesine de yardımcı olur. Latin dans kulübünde öğretilen danslar Salsa,Cha-Cha,Rumba, Bachata, Merenge,Tango,Vals.

Masa Tenisi

Amacımız masa tenisi sporunu öğrencilere tanıtıp sevdirmek, oyun kuralları ,temel vuruş tekniklerini öğretmek ve uygulamaktır. Öğrencilerimizin kendine güven, takım ruhu, sorumluluk bilinci ve motorik gelişimi gibi bedensel ve sosyal gelişimine katkı sağlamak hedefimizdir.