İzmir Özel Türk Koleji

Yurt Dışı Eğitiminde Ailelerin Önemi

Yurtdışı eğitimde kuşkusuz en fazla sorulan sorulardan biri de ücret kısmıdır. Çünkü özellikle veliler, öğrenciyi yurtdışında eğitime gönderirken, bu eğitimi tamamlaması için gereken maddi koşulları sağlayabilmek için plan yapmak zorundadırlar. Yanlış veya eksik yapılan maddi planlama, hem aileleri, hem de öğrenciyi zor durumda bırakacak, eğitim hayatının olumsuz yönde etkilenmesine ve hatta belki de katıldığı programın tamamlanmadan bitmesine sebep olacaktır. Bu yüzden aileler, öncelikle öğrencinin eğitim görmek istediği ülkeyi ve programları iyi analiz etmeli, kendilerini buna maddi ve hatta manevi olarak hazırlamalıdırlar. Aileler okulun yıllık ücretleri, bahse konu ülkedeki yaşam ve konaklama giderlerini, ekstra veya acil yapılabilecek harcamaları, uçak/tren/otobüs/gemi vb. biletlerini, ve bu gibi noktaları iyi tespit etmelidir. Bu konuda en iyi bilgi, alanında uzman danışmanlardan edinilebilir.

Bunun dışında, aile psikolojik olarak da velisi oldukları öğrencinin gidişine hazırlıklı olmalıdırlar. Şu unutulmamalıdır ki öğrenci, gittiği ülkeyi her ne kadar kendisi seçip isteyerek de gitse, kültür şoku yaşayacak, maddi-manevi baskı ve yabancılık çekecektir. Bu noktada öğrencinin adaptasyonunu kolaylaştıracak en büyük etmenlerden biri de ailedir. Aile, mesafe olarak uzakta olmasına rağmen öğrencinin manen yanında olduklarını göstermelidirler.

Yurtdışında eğitim konusunda aileleri en çok zorlayan koşullardan biri de özlemdir. Aile bağları güçlü bir toplumda yaşadığımızdan dolayı, öğrencilerin ilk kez evden ayrılması ve özellikle de başka bir ülkeye gitmesi, aileleri kaygılandırmaktadır. Çokça yapılan bir yanlış da, yurtdışına giden öğrencinin sürekli aranması, orada karşılaştığı sorunları ailenin Türkiye’den çözmeye çalışması ve bu konuda öğrenciye kendi ayakları üzerinde durma şansı vermemesidir. İnsanlar, hayatları boyunca çeşitli zorluklarla karşılaşmakta ve ailelerinden ayrı kendi düzenlerini kurmaktadırlar; bu doğanın kanunudur. Bu süreç ne kadar gecikirse, öğrenci için de kendi düzenini kurması o derece zorlaşmaktadır. Bu yüzden aileler, velisi oldukları öğrenciye güvenmeli, sorunlarını çözmek konusunda şans tanımalıdırlar. Çözülemeyen sorunları tespit etmek ve yerinde müdahale etmek, yurtdışı eğitim söz konusu olduğunda ailenin özellikle dikkat etmesi gereken noktalardan biridir.