İzmir Özel Türk Koleji

Öğretim Programları

Güçlü Değerlerle Geleceğe Uzanan Eğitim Anlayışı

 

İlkokulda sınıf öğretmenliği esastır. 4. sınıftan itibaren “Fen Bilimleri” ve “Matematik” dersleri branş öğretmenleri tarafından verilmektedir. Ortaokulda da, her sınıftan sorumlu rehber öğretmenlerle birlikte her dersi ayrı, seçkin branş öğretmenleri sürdürmektedir.

İlkokul ve ortaokul binalarımızda bulunan teknolojik altyapısı güçlü laboratuvarımız fen bilimleri derslerinin işlenme alanları olup, öğrencilerimiz hazırladıkları performans ödevlerini bu alanlarda öğretmen, öğrenci ve velileriyle de paylaşma imkânı bulmaktadırlar. Labratuvarlarımızda yapılan bu çalışmalarla öğrencilerimizde uyanan öğrenme merakı, yaşam boyu araştırıp, öğrenmeyi ilke edinmiş bireyler yetiştirme hedefimize yardımcı olur.

 

Hazırlık Sınıflarında Haftada 20 Ders Saati İngilizce Programı

Anaokullarında başlayan İngilizce dil programı Hazırlık sınılarında fahtada 20 saat olarak devam eder. Her seviyede ders sayıları değişerek 12. sınıfın sonuna kadar toplam 5800 saate varan bir İngilizce dil programı uygulanır. Kampüsler içinde İngilizce Bölüm öğretmenleri ile kesinlikle Türkçe konuşulmaz. Bu şekilde İngilizce dil öğrenimi sınıflardan günlük hayatın her alanına taşınarak dil kazanımları artmaktadır.

 

Zorunlu 2.Yabancı Dil Programı

2. yabancı dil dersleri de Hazırlık sınıfında Fransızca, Almanca, İspanyolca dillerinden birini seçerek başlamakta ve 12. sınıfın sonuna kadar devam etmektedir. Yabancı dil öğretiminde araştırma ve proje üretimine yönelik yapılan çalışmalar, öğrencilerin sunumlarıyla renklenmekte, sınıf veya tam donanımlı sunu odalarında diğer öğrencilerle paylaşılan sunumlar tüm öğrencilerimize büyük katkılar sağlamaktadır. Ayrıca 6. sınıftan itibaren öğrencilerimiz önce kendi sınıflarında yaptıkları münazara (debate) çalışmalarıyla kendi sınıf takımlarını oluşturup, sonraki çalışmalarda sınıflar arası yarışmalarla kendi düzeylerindeki birinciyi belirlemektedirler.

 

Branşlara Özel Tasarlanmış Fiziki Alanlar

İngilizce, Görsel Sanatlar, Beden Eğitimi, Satranç, Bilgisayar, bireysel ve toplu etkinlik, seçmeli derslerde alanlarında kendini kanıtlamış branş öğretmenleri tarafından yürütülür. Binalarımızdaki tam donanımlı bilgisayar sınıflarımız, akıllı tahtalarımız ile güçlendirdiğimiz sunu odalarımız, projeksiyon ve klima donanımı tam sınıflarımız öğrencilerimizin en kaliteli eğitimi alabilmesi için tasarlanmıştır.

Özel Türk Koleji Anadolu Liseleri’nde dünya gündemine hakim, degerlerine baglı, farkındalıgı yüksek gençler olarak hayata hazırlanan ögrenciler ürettikleri eserlerle pek çok kurum ve kurulus tarafından ödüle layık görülür.
İTK ögrencileri, ögretmenleri ile projelendirdikleri “Türk Günü”, “Ben Anadolu”, “zmirli Olmak” gibi birçok etkinligin yanı sıra düzenledikleri kermeslerle farklı yardım kampanyalarına, dernek ve vakıflara bagıs yaparak sosyal sorumluluk projelerinde yer alır. TK okulları söylesiler, film gösterimleri, paneller ile kendi alanlarında
söz sahibi olan ulusal ve uluslararası basarıları ile tanınan birçok kisiyi misafir eder.
TK’lı ögrenciler ayrıca EÇEV, Lösemili Çocuklar Vakfı, Buca Engelliler Dernegi, Seferihisar Doga ve Hayvan Dostları Dernegi, Koruncuk Vakfı ve TURMEPA Dernegi gibi birçok kurum ve kurulus ile sosyal sorumluluk projeleri ve yardım kampanyaları ile sosyal hayatın içinde aktif olarak yer alırlar.