İzmir Özel Türk Koleji

Etüt, Etkinlik ve Aktiviteler

Etüt

Yatılı öğrenciler, Cuma ve cumartesi günleri dışındaki günlerde: 18.00 - 19.00 arası 1. Etüde ve 20.00 - 21.30 arası 2. Etüde katılmak zorundadır. Etütler, verilen kısa veya uzun süreli ödevlerini yapacakları, sınavlara hazırlanacakları özel zamanlardır. Ders çalışmak zorunludur. Etüt süresince cep telefonu, bilgisayar kullanılmaz. Velilerimiz de etüt saatlerinde öğrencisini aramamalıdır. Etütler yatakhane yöneticileri ve belletmenler tarafından devamlı kontrol edilir. Öğrenciler okullarının açacağı yetiştirme kurslarına katılırlar veya öğretmeni ile birebir çalışma yapabilirler.

Kütüphaneden Yararlanma

Öğrenciler her gün 16.30 - 17.45 saatleri arasında okul kütüphanesinden ve buradaki bilgisayarlardan yararlanabilir. Her öğrenci ayrı bir masada oturarak sessizce çalışabilir ve eğer bilgisayarı kullanıyorsa okula ilişkin bir program dışında oyun ya da sohbet sitelerine girmez.

Spor Salonundan Yararlanma

Öğrenciler, okul saatleri dışında spor salonlarından, resmi ve özel planlanmışmaç ve çalışma yok ise ilgili yatakhane müdürü yardımcısından gerekli izni alarak yararlanabilir.

Fitness Salonundan Yararlanma

2015-2016 eğitim öğretim yılı Nisan Ayı'nda Cahit Gürkan Spor Salonu bünyesinde faaliyete geçirdiğimiz, belirli periyodlar ile temizlenen ve farklı hava koşullarına göre ısı seviyeleri düzenlenen fitness salonumuzda Koşu Bandı, Eliptik Bisiklet, Dikey Bisiklet, Yatay Bisiklet, Kürek Aleti, Twist, Flat Bench Press, İncline Bench, Seated Arm Curl, Mekik Sehpası, AB Bench gibi birçok spor aletinin yanı sıra duşlar ve soyunma odaları, kilitli dolaplar gibi öğrencilerimizin özel eşyaları için kullanabilecekleri bölümlerde yer alıyor. Yatılı öğrencilerimizin fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarına cevap veren donanımlı bir fitness salonunda gerçekleştirilen kaliteli spor çalışmalarıyla, sporun verdiği enerji ile motivasyonlarını arttırabileceklerine ve yoğun geçen eğitim öğretim döneminin stresini spor ile atabileceklerine inanıyor, spora gönül veren ve sporu yaşamının bir parçası yapmaktan keyif alan bireyleri destekliyoruz.

Bilgisayar Laboratuarlarından Yararlanma

Öğrenciler, okullarımızın mevcut laboratuarlarını hafta içi ilgili öğretmenlerin bilgisi dâhilinde, mesai saatleri dışında ise önceden haber vererek yetkililerden gerekli izni alarak kullanabilirler.

Hafta İçi Aktiviteleri

Sinema, tiyatro ve konserler gibi etkinlikler hazırlanmış olan yıllık programa göre yürütülür. Sağlıklı yaşam için çeşitli spor aktiviteleri düzenlenir. ( Pilates, fitness vb.)

Hafta Sonu Aktiviteleri

Yatılı öğrencilerin akademik başarılarının yanı sıra sosyal aktivitelere katılmaları teşvik edilir. İzmir ve çevresindeki spor karşılaşmalarına, sergilere, konserlere ve müzelere geziler düzenlenir.