İzmir Özel Türk Koleji

Oryantasyon

Okula yeni kaydolan ve yatılı kalacak öğrenciler, okullar açılmadan on beş gün önce oryantasyon programına alınırlar. Bu program, öğrencilerin yatılı hayata alışmalarını, belirli derslerde bilgilerini tazelemelerini ve İzmir’e uyum sağlamalarını amaçlar.

İzmir Türk Koleji Yatılı kısmına çeşitli il ve ilçelerden gelen yeni kayıt olan öğrencilerin okul kurallarını ve programları yakından tanımaları için PDR (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik) Bölümünce Oryantasyon Eğitimi düzenlenir.

Oryantasyon eğitiminin amacı yatılı kısma kayıt olan öğrencilerin akademik yönden düzeylerini saptayarak iyileştirmeye açık olan yönlerinin telafi edilmesinin yanında her yönden kendi farkındalıklarının farkına varmalarını sağlamaktır. Oryantasyon eğitimi, yeni eğitim-öğretim yılı başlamadan 15 gün öncesi belli bir program çerçevesinde yürütülür. Akademik yönden Fen Lisesine kayıt olan öğrenciler Matematik-FizikKimya ve Biyoloji, Anadolu Lisesine kayıt olan öğrenciler Türkçe ve Matematik derslerinden yetiştirme kurslarına alınırlar. Öğrencilerin eğitimi sabah saat 09.30’da başlar ve 13.00’de biter. Öğle yemeğinden sonra öğrenciler okulun düzenlemiş olduğu program dâhilinde öncelikli olarak İzmir Türk Koleji Eğitim Kampüsleriyle, Köşk ve Gezegen evi gezdirilir. Aynı şekilde diğer günler öğleden sonra İzmir’in turistik, tarihi mekânları ve AVM gezdirilerek fikir edinmeleri sağlanır. Tüm bu gezi programlarında başlarında rehber öğretmen, nöbetçi öğretmen ve branş öğretmenleri bulunur. Öğrencilerin yatılı hayata alışmaları ve arkadaş ilişkilerini geliştirmek, okuldaki diğer birimleri yakından tanımak için PDR Bölümünce eğitim seminer-konferansları verilerek en kısa zamanda okula adaptasyonları sağlanır.