İzmir Özel Türk Koleji

İTK Öğretmeni Olmak

Oğuz TATIŞ - İTK Yönetim Kurulu Başkanı; İTK Mezunu

"... İTK Atatürk ilkelerinin kalesidir. Öğretmenlerimizin en önemli vazifesi de öğrencilerimize tarihi doğru öğretmektir."

Çocuklarımız ve gençlerimiz bu ülkenin geleceği, öğretmenlerimiz de onları geleceğe hazırlayanlardır. İTK köklü ve Türkiye’nin geleceğine hizmet eden bir kurumdur; İTK Atatürk ilkelerinin kalesidir. Öğretmenlerimizin en önemli vazifesi de öğrencilerimize tarihi doğru öğretmektir. Kurucumuz, rahmetli babamla omuz omuza vererek İTK çınarını bugünlere taşıdık. Bunu yalnız yapmadık. Bugün birlikte çalıştığım mesai arkadaşlarımı, öğretmenlerimi gördükçe anılarım canlanıyor. İTK’yı ayakta tutan, yücelten, bugünlere getiren çalışanlarımıza, öğretmenlerimize hayatlarını burada geçirmiş, eğitime, İTK'ya adamış insanlara bir kez daha teşekkürlerimi, şükranlarımı sunuyorum.

 

 

Yiğit TATIŞ - İTK Genel Müdürü; 1992 İTK Mezunu

"... Büyükbabamın söylediği gibi bir memleketin geleceği hakkında fikir edinmek için öğretmenlerine bakmanız yeterli; ben bakıyorum ve aydınlık bir gelecek görüyorum."

Atatürk'ün “Bir ülkeyi kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir” sözü hep aklımda olan bir sözdür; abartı değil, gerçektir. Ben bu ülkenin bir evladı olarak, iki çocuk babası olarak geleceğe baktığım zaman kendim için, çocuklarım için, bu ülke için dayanağım, güvencem kendi öğretmenlerim gibi Atatürkçü, çağdaş, özverili ve fedakar öğretmenlerdir. Büyükbabamın söylediği gibi bir memleketin geleceği hakkında fikir edinmek için öğretmenlerine bakmanız yeterli; ben bakıyorum ve aydınlık bir gelecek görüyorum. İTK öğretmenlerinin yetiştirdiği çocuklar gelecekte bilim adamı, işadamı, siyasetçi, sanatçı olacaklar, ama hepsinden önemlisi aydınlık ve erdemli bireyler olacaklar. Bu ülkenin kalkınması için aydın ve erdemli bireylerin çoğalması gerekli. İşte bu yüzden öğretmenlik ulvi ve yüce bir meslektir. Tüm yeni öğretmenleri de bu mesleği seçmiş olmalarından dolayı kutluyor ve teşekkür ediyorum. İTK'nınTürkiye’de en köklü kurumlardan biri olmasının sebebi öğretmenleri ve çalışanlarıdır. Bir kurumun en değerli sermayesi insan kaynağıdır. Biz çok şanslı bir kurum, çok şanslı bir aileyiz ki çok değerli, İTK'yı ve ülkemizi yücelten büyük bir İTK Ailemiz var.

 

 

Şükran Çolakoğlu- Emekli İTK Müzik Öğretmeni      

“Böylesi bir okulda çalışmak bizler için çok güzel bir şanstı”

1960 yılında eşim Hüseyin Çolakoğlu ile beraber bu güzel okulda müzik ve beden eğitimi öğretmeni olarak göreve başladık. Böylesi bir okulda çalışmak bizler için çok güzel bir şanstı. Okulda çok zevkli ve güzel çalışmalar yapmamızın mutluluğunu yaşadık. Üç evladımız bu okuldan mezun oldular. Zafer, Muzaffer ve Emine Çolakoğlu olarak. Okulun giderek daha iyiye ve güzel gitmesi beni çok mutlu ediyor. Bu konuda Sayın Kurucumuz Bahattin Tatış’ı gönülden kutluyorum. Nice güzel ve başarılı yıllarda Özel Türk Kolejinin yaşamasını diliyorum.      

 

      

Mustafa Aytekin- İzmir Özel Türk Lisesi Fen Lisesi Eski Müdürü

“Eğitim ve öğretimdeki üstün seviyesi, sosyal etkinliklerdeki başarısı ve disiplin anlayışı…”

Devlet okullarında öğretmen ve idareci olarak otuz yıla yakın bir süre çalıştıktan sonra geldiğim ve on yılı aşkın bir süre çalışmakta olduğum Özel Türk Kolejini tanımaktan mutluyum. Eğitim ve öğretimdeki üstün seviyesi, sosyal etkinliklerdeki başarısı ve disiplin anlayışı ile Milli Eğitimdeki üstün başarı ve yerini nasıl yakaladığını ve toplumun beklentilerini karşılayan bir okul haline nasıl geldiğini yakından gördüm ve yaşadım. Kuruluşundan bugüne kadar geçen 50 yıl içinde yetiştirdiği kıymetli öğrencilerinden ve Türk Milli Eğitimine kazandırdığı böyle köklü bir kuruluştan dolayı değerli öğretmen ve iş adamı Kurucumuz Sn. Bahattin Tatış’ı en içten duygularla ve saygıyla kutluyorum. Sayın Kurucumuzun maddi ve manevi desteği ile kendisini ispatlamış ve üstün yerini almış olan Özel Türk Fen Lisesinin Müdürlüğünü yapmak mutluluğunu taşıyan bir öğretmen olarak; 50. yılını kutlamakta olan Özel Türk Kolejimizin sevecen, inançlı, çalışkan ve Atatürkçü ellerde daha nice elli yılları büyümesine devam ederek ve başarısını artırarak yaşamasını, Türk Milli Eğitiminin bu düzeyde okullara kavuşmasını diliyorum.  (1 Aralık 1999)

 

 

Sevil Ertürk- İzmir Özel Türk İlkokulu ve Ortaokulu Eski Müdürü 

“Gönlüm, bu seçkin kuruluşun hiç ödün vermeden bugüne getirdiği Atatürk çizgisi ile sonsuza uzanmasını diliyor”

İzmir Özel Türk Lisesinin kırkıncı yaşından bugüne kadar, mensubu olmaktan gurur duyarak her kademesinde mesleki birikimlerimi aktaramaya çalıştım. Gönlüm, bu seçkin kuruluşun hiç ödün vermeden bugüne getirdiği Atatürk çizgisi ile sonsuza uzanmasını diliyor. Türk Milli Eğitimine sağlam ve şaşmaz ilkelerine bağlı olarak katkıda bulunurken nice değerler yetiştiren kurumumuzun başta saygı değer KURUCUSU SN. BAHATTİN TATIŞ olmak üzere bütün mezun ve mensuplarını saygıyla selamlıyorum.  (12 Aralık 1999)

 

 

Turhan ÇELİK - Emekli İTK Beden Eğitimi Öğretmeni ve Basketbol Takımları Antrenörü

"... Ne mutlu ki, bugün İzmir Özel Türk Koleji’nde çalışan yeni nesil öğretmenlerimiz de o seçici karakterin yeşerttiği yepyeni bir kuşaktır."

İzmir Özel Türk Koleji’nin en büyük hünerlerinden birisi, eğitim ve öğretimi birada vermesidir. Okulumuz sadece İzmir’de ya da Ege Bölgesi’nde değil Türkiye genelinde önemli bir yere sahiptir. Bu okulun böylesine önemli bir yere sahip olmasında bu okulda çalışan ve bu okuldan yetişen öğretmenlerin de katkısı büyüktür. İzmir Özel Türk Koleji misyonuna sahip çıkmış ve her geçen gün bu misyonu daha da ileriye götürmüştür. Mezun ettiğimiz öğrencilerimize baktığımızda toplumda önemli yerlere gelen kişiler olduğunu görürüz. Bu hem okulumuz hem de öğretmenlerimiz için büyük bir onurdur ve bu kişilerin yetişmesinde en büyük pay da öğretmenlerimizindir.

Kolejimizi kuran Sayın Bahattin Tatış’ı sonsuz hürmet ve saygı ile anıyorum, Zaman tünelinde biraz geriye döndüğümüzde Bahattin Bey’in veliler ve öğrenciler için özel okul kavramını kökten değiştirdiğini görürüz. Çünkü Bahattin Bey’in ortaya koyduğu özel okul kavramı, öğretimi ve eğitimi en iyi şekilde vererek öğrencilerimizi geleceğe hazırlayan bir felsefe ile yola çıkmıştır. Okulumuzun marşında da dediğimiz gibi, bizim okulumuz Yüce Atatürk’ün izindedir. Bahattin Bey seçici bir öğretmen ve yöneticidir. Herkesle değil, değer katacak öğretmenler ile çalışmıştır. Ne mutlu ki, bugün İzmir Özel Türk Koleji’nde çalışan yeni nesil öğretmenlerimiz de o seçici karakterin yeşerttiği yepyeni bir kuşaktır.

 

 

Burçin KIZAK - İTK Anaokulları Direktörü; 1990 İTK Mezunu

".... hem kendimizi bu kuruma ait hem de kurumu kendimize ait hissederiz."

İzmir Özel Türk Koleji mezunu,yöneticisi ve velisi olmaktan her zaman gurur duyduğum okulumda ,öğrencilik yıllarımda edindiğim bilgi, beceri ve disiplinin iş hayatıma katkısı büyük olmuştur. İzmir Özel Türk Koleji aynı zamanda öğretmen de yetiştiren bir kurumdur. İşbirliği, iletişim, yaratıcılık, sosyal sorumluluk gibi beceriler misyonumuzla bütünleşmiş ve her Türk Kolejli tarafından içselleştirilmiştir.İTK daki takım ruhu; her zaman en iyiye odaklı gönülden çalışmayı ve başarının keyfini bu aileyle çıkarmanın mutluluğunu yaşatır; çünkü hem kendimizi bu kuruma ait hem de kurumu kendimize ait hissederiz. Atatürk’ün yaşamında önemli bir yeri olan ve önemli kararlar aldığı İTK Uşakizade Köşkü'nün okulumuzda olması, bizler için büyük bir onur ve motivasyondur. İTK lı olmak bir ayrıcalıktır.

 

 

Bahar ERGİN FAAT-İTK Eğitim Koordinatörü, İTK Mezunları Derneği Yön.Krl.Üyesi, 1992 Mezunu, İTK Velisi

"...Hangi okulu seçerseniz seçin, kuvvetli bir mezunlar derneği olanını seçin. Çünkü hayat okuldan sonra başlıyor. İşte, o zorlu hayatın içinde Türk Koleji Ailesi mezunları hep birbirine destek veriyor ve bu sayede hiç yalnız kalmıyorsunuz..."
Geçenlerde 8. Sınıf öğrencilerim bana “Niye İTK da devam edelim?” diye sordular. Onlara dedim  ki; "Her şeyden önce bu okul büyük bir ailedir. Ben hala Türk Koleji'ndeki sınıf arkadaşlarım ile 3 haftada bir düzenli olarak görüşüyorum. Hepimiz hayatımızda kendi dallarımızda başarılı bir şekilde belli seviyelere geldik ancak bir araya geldiğimizde sadece Bahar, Pınar, Bilge, Aslı… yız. Birimizin sorunu olur, hepimiz organize olup yardıma koşarız, Birimizin sevinçli bir günü olur, hepimiz onun sevincini paylaşırız. Bir Türk Kolejliye hangi okuldan mezunsun diye sorduklarında üniversitesinin adını söyleyen çok azdır. Çünkü biz TÜRK KOLEJLİYİZDİR.
Benim annem, babam, amcam, kuzenlerim, ben hepimiz Türk Kolejliyiz. Şimdi de çocuklarım evim dediğim, mezunu ve öğretmeni olduğum bu kurumda okuyorlar. Kendi öğrencilerim, çocuklarımın öğretmeni oldular. Bundan daha büyük bir paylaşım nerede vardır?
Türk Kolejli, Türk Kolejliyi korur, gözetir, iş önceliği verir, yeri gelir aralarında birleşip sıkıntıda olan arkadaşlarının çocuklarını okuturlar. Ama bunu kimse bilmez. İşte bu yüzden İTK büyük bir ailedir.
Sosyal bir ortamda, Türk Kolejli hemen fark edilir. Çünkü, akademik anlamda aldığı eğitimin yanı sıra, kültürel ve sosyal anlamda da iyi bir eğitim almıştır. Okulunda mutlaka bir gösteriye çıkmış veya bir müzik aleti çalmayı öğrenmiş veya çok iyi bir sporcu olmuştur.. İşte bu aileden biri olduğum için çocuklarımın da Türk Kolejli olmalarını istedim.
Hangi okulu seçerseniz seçin, kuvvetli bir mezunlar derneği olanını seçin. Çünkü hayat okuldan sonra başlıyor. İşte, o zorlu hayatın içinde Türk Koleji ailesi mezunları hep birbirine destek veriyor ve bu sayede hiç yalnız kalmıyorsunuz. İşte bu yüzden İTK da devam etmelisiniz" dedim.

 

 

Laura Diaz Montes Korkmaz - İTK İspanyolca Öğretmeni (2012-2013)

"... Puedo afirmar que la experiencia me ha fortalecido y enriquecido como persona, lo cual siempre es de agradecer."

¿Cómo ha sido mi experiencia en İzmir Özel Türk Koleji?

Bueno, pues he de confesar que he vivido de todo un poco. Al comienzo me sentí un poco desorientada ya que cada centro trabaja a su forma a lo que hay que añadirle el problema de mi desconocimiento del idioma. A pesar de todo, me fui adaptando gracias a mi esfuerzo y a la gran ayuda que he recibido por parte de mis compañeras que me han ayudado en todo momento. En este colegio he podido sentir que todos trabajamos en equipo como un solo grupo. Aquí hay muchos profesionales muy bien preparados y lo que ofrece calidad en la educación.  Estoy muy orgullosa de trabajar en un colegio tan prestigioso y exitoso. He vivido también momentos muy valiosos y bonitos en los que mis alumnos, en los pasillos han venido corriendo hacia mí para abrazarme y decirme que me quieren. Y como no, me encanta que cada vez que me ven, sin importar la distancia, me digan “hola” sonriendo. Puedo afirmar que la experiencia me ha fortalecido y enriquecido como persona, lo cual siempre es de agradecer.

"... Buradaki deneyimimin beni kişilik olarak güçlendirip zenginleştirdiğini söyleyebilirim ve bunun için her zaman minnettar olacağım."

İzmir Özel Türk Koleji'nde kariyerim nasıl geçti?

Öncelikle itiraf etmeliyim ki kısa zamanda çok şey yaşadım. Başlangıçta biraz kafam karışmıştı çünkü her bölümün kendine göre çalışma usulleri vardı ve bununla birlikte dile de yabancıydım. Buna rağmen, kendi çabamla ve her an bana yardımcı olan çalışma arkadaşlarımdan gördüğüm büyük destekle yavaş yavaş buraya uyum sağladım. Burada herkes takım ruhuyla tek bir ekipmişçesine çalışıyor. Eğitimdeki bu kaliteyi sağlayan pek çok profesyonel öğretmenle bir arada çalışıyoruz. Bu kadar köklü ve başarılı bir okulda çalışmak gerçekten çok gurur verici. Aynı zamanda burada çok değerli ve güzel zamanlar geçirdim; öğrencilerimin koridorda koşup yanıma gelerek bana sarılmaları ve beni sevdiklerini söylemeleri çok güzeldi. Her defasında, ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar bana gülerek “Merhaba” demeleri de çok hoşuma gitti. Buradaki deneyimimin beni kişilik olarak güçlendirip zenginleştirdiğini söyleyebilirim ve bunun için her zaman minnettar olacağım.