İzmir Özel Türk Koleji

Eğitime Adanmış Bir Yaşam

 

 

 

Bahattin Tatış  (1919-2008)

İTK Kurucusu - Matematik Öğretmeni

Yaşamını, Türk Milli Eğitimine ve geleceğin teminatı olan ülke gençlerine adayan, İzmir Özel Türk Koleji'nin kurucusu Bahattin Tatış, 22 Temmuz 1919'da İzmir'de doğdu.

 

Öğrenimine İzmir Halitbey İlkokulu'nda başlayan Tatış, İzmir Erkek Öğretmen Okulu'nun orta kısmını bitirdi. Öğrenimine Edirne Erkek Öğretmen Okulu'nda devam etti. 

 

İlk görev yeri olan Seferihisar'ın Beyler Köyü'nde bir yıl öğretmenlik yaptıktan sonra Ankara Gazi Terbiye Enstitüsü'nün matematik bölümünü kazandı. Bu okuldaki öğrenimi başlayamadan II. Dünya Savaşı'nın çıkması üzerine Yedek Subay Okulu öğrencisi olarak silah altına alındı. Askerlik görevinin ardından Gazi Terbiye Enstitüsü'ne döndü ve buradan 1943 yılında matematik öğretmeni olarak mezun oldu.

 

Mezuniyetinin ardından üstün başarısı nedeniyle Enstitü'nün matematik öğretmenliğine, üç ay sonra da okulun müdür yardımcılığı görevine atandı. II. Dünya Savaşı'nın büyümesi ile yeniden silah altına alındı ve Kuleli Askeri Lisesi'nde üç yıl matematik öğretmeni olarak görev yaptı. Askerliğin bitiminde Gazi Terbiye Enstitüsü'ne dönen Tatış, evlilik nedeniyle ve kendi isteğiyle İzmir Ticaret Lisesi matematik öğretmenliğine atandı.

 

Ticaret Lisesi öğretmenliğini yürütürken yabancıların açmış olduğu özel okullar ayarında bir okul açma düşüncesini, 15 Kasım 1950'de gerçekleştirdi. 1950-1975 yılları arasında İzmir Özel Türk Koleji'nin müdürlüğünü yaptı. 1968 yılında Türkiye'nin ilk özel üniversitesi olan Yakındoğu Özel Yüksekokulları'nı kurdu. 1990-1991 Öğretim yılında Ege Üniversitesi Senatosu, 1994-1995 Öğretim yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Senatosu tarafından kendilerine ortaöğretime katkıları nedeniyle "Onursal Doktorluk" ünvânı verildi. Trigonometri Dersleri, Geometri Dersleri, Cebir Dersleri, İdealler ve Gerçekler, 21. Yüzyıl ve Öğretmen ile Yarınlarda Var Olmak adlı kitapları yayınlandı.

 

1946 yılında evlendiği ve İzmir Özel Türk Kolejinin gelişip büyümesinde büyük güç ve destek aldığı eşi Cevriye Hanım'ı 1976'da kaybeden Bahattin Tatış’ın iki evladı bulunmaktadır; Yavuz Tatış ve Oğuz Tatış.

 

Bahattin Tatış, 26 Ekim 2008 tarihinde 89 yaşında aramızdan ayrıldı.

 

2011 yılından bu yana, Bahattin Tatış’ın ilkelerini yaşatmak ve bugünün üstün değerlerini gelecek kuşaklarla tanıştırmak amacıyla “Bahattin Tatış–Yarınlarda Var Olmak Ödülleri” Töreni düzenlenmektedir.