İzmir Özel Türk Koleji

“CİN ALİ” BORNOVA KAMPÜSÜMÜZ’DE

21.02.2016 00:00:00

Okuma yazma sürecine yeni başlayan öğrencilerimizin okuma hakkında olumlu tutum geliştirmelerini sağlamak amacıyla 2015-2016 eğitim öğretim yılı itibariyle Bornova Kampüsümüz’de Cin Ali Projesi hayata geçirildi.

Okumayı zevkli hale getirerek okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla yola çıkılan proje kapsamında Cin Ali kitapları farklı derslerde ele alınarak incelendi ve İTK’lı eğitimciler disiplinler arası bir çalışmaya imza attılar. Görsel Sanatlar derslerinde Cin Ali kitapları ile ilgili resimler yapan öğrencilerimiz, yaptıkları çalışmalar ile dolaplarını ve okul koridorlarını süslediler. Müzik derslerinde, müzik öğretmenlerimizin bestelediği Cin Ali şarkısı ile ilgili çalışmalar yapan öğrencilerimiz Bilgisayar derslerinde ise farklı programlar kullanarak Cin Ali çizgi filmi yaptılar.

Projenin ilerleyen aşamalarında “Cin Ali ile büyüyen çocukların, çocukları da Cin Ali okudular.” temasından hareketle proje adımları ve öğrencilerimizin yaptığı çalışmalar hakkında velilerimize bilgiler verildi. 

Disiplinler arası bir çalışma olan Cin Ali Projesi’nin son aşamasında ise öğrencilerimiz Cin Ali Vakfı Kurucusu Nevin Kaygusuz Apaydın ile bir araya geldi. Nevin Kaygusuz Apaydın gerçekleştirilen söyleşide babası Rasim Kaygusuz’un 1968 yılında yarattığı kahraman Cin Ali, Cin Ali kitaplarına konu olan diğer karakterler ve Cin Ali’nin maceraları hakkında öğrencilerimizin sorularını da yanıtladı.

Bornova Kampüsü Müdür Yardımcımız Özge Yazıcılar; “Cin Ali Projesi ile 1. sınıf öğrencilerimizin kitap okumaya yavaş yavaş geçtikleri bu süreçte okumayı zevkli hale getirmek, kitaba farklı derslerde destek vermek ve okumayı zevkli bir etkinlik olarak öğrencilerin görmesini sağlayacak bir çalışma gerçekleştirmek istedik. Bu kapsamda öğrencilerimizin okuma süreçlerine destek veren tüm bölümlerimize ve velilerimize teşekkür ederiz.” dedi.