İzmir Özel Türk Koleji

İTK’DA FIRST LEGO LEAGUE(FLL) GURURU

22.02.2017 00:00:00

İzmir Özel Türk Koleji Bahattin Tatış Kampüsü Fen Lisesi ROBO-İTK Takımı, FIRST LEGO League (FLL) İzmir Bölge Turnuvası’nda “Robot Tasarım Şampiyonluk Ödülü”nü alarak 4-5 Mart tarihleri arasında İzmir’de 5 bölgeden gelecek 60 takımla birlikte uluslararası düzeye çıkabilmek için mücadele edecek.

 

FIRST LEGO League (FLL) ismiyle bilinen ve küresel, birleştirici, eşitleyici, her senesi muhteşem maceralara gebe, özgüven sahibi, sorgulayan, takım halinde, toplumsal anlamı olan çözümler üreten bir gençlik yetişmesi için vitamin  görevi gören bu turnuva; ülkemizde “Bilim Kahramanları Buluşuyor” adı altında gönüllüler ve destekçilerin katkısıyla 2005 sezonundan beri düzenleniyor.

 

İzmir Bölge Turnuvası bu yıl 72 takımın katılımı ile 18-19 Şubat'ta gerçekleşti. FLL Turnuvalarında  her yıl bir tema seçiliyor ve bu tema üzerinden turnuvada takımlar 4 farklı kategoride değerlendiriliyor. Turnuvada takımlar proje, özdeğerler, robot mekanik tasarım ve robot performans kategorilerinde yarışıyor. Robot performans birincisi üst tura çıkamıyor. Burada amaç 4 kategoride de takımların başarılı olması ve yetişkin müdahalesinin engellenmesidir. Turnuvanın amacı paylaşan, araştıran, sorgulayan, öğrenen ve bunları yaparken eğlenen bir gençlik yaratmaktır.

 

Sunumların yapıldığı mekanlardaki jüriler dışında izleyici ya da veli gibi davranan gizli  jürilerde sürekli turnuva salonunda dolaşıp takımları değerlendiriyor.

 

Bu gizli jüri takımlarda  aradıkları özellikler;

  • biz bir takımız,
  • koçlarımızın ve de danışmanlarımızın rehberliğinde çözüme ulaşmak için işleri biz yaparız,
  • arkadaşça rekabet kurallarına uyarız,
  • keşfettiklerimiz kazanmaktan daha önemlidir,
  • deneyimlerimizi başkalarıyla paylaşırız,
  • yaptığımız her şeyde duyarlı (rakibine yardım etme ve bilgi paylaşımı) profesyonellik gösteririz ve eğleniriz.

şeklinde sıralanabilir. Takımların ödül alabilmesi için hem 4 kategoride hem de gizli jürilerin aradığı kriterleri yerine getirmiş olması gereklidir.

 

ROBO-İTK Takımı bu kriterlerin hepsini karşılayarak yarışmada önemli bir başarı elde etti. İTK’lı öğrenciler bu kriterleri yerine getirdikçe daha çok eğlenmeğe başladı ve takımları yaşam biçimine dönüştü. Bölge turnuvasının bitiminde jürilerle tek tek görüşen ROBO-İTK Takımı, aldıkları geri dönütler ile eksiklerini tamamlayıp ulusal turnuvada aynı başarıyı tekrarlamak istediklerini belirtti.