İzmir Özel Türk Koleji

14 ŞUBAT DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ

16.02.2017 00:00:00

Özcan Karabulut ve arkadaşları, 90’lı yılların ortalarından itibaren “Ankara Öykü Günleri” adı altında büyük edebiyat buluşmalarını gerçekleştirmiştir. Bu edebiyat buluşmalarından 2002 yılında bir gün doğdu: 14 Şubat Dünya Öykü Günü!

 

Ankara’da doğan “14 Şubat Dünya Öykü Günü” projesi, 2003’te P.E.N Ankara temsilcisi Prof. Dr. Aysu ERDEN’in de katıldığı Mexico City’de yapılan 69. Uluslararası P.E.N Kongresi’nin Delegeler Meclisi toplantısında onaylanarak kabul edilir. Ardından, UNESCO’nun 2005’te yapılan kongresinde de proje kabul edilir. “14 Şubat Dünya Öykü Günü” dünyanın farklı coğrafyalarında farklı dillerde kutlanmaya başlandı.

 

İzmir Özel Türk Koleji Edebiyat Bölümü; Sait Faik gibi “Bir insanı sevmekle başlar her şey” yaklaşımıyla yaşamın, sevginin, umudun, barışın, öykünün paylaştıkça anlam kazanacağına inanarak “14 Şubat Dünya Öykü Günü”nde Handan Gökçek ve Polat Özlüoğlu’nu İTK'lı öğrencilerle buluşturdu. İzmir Özel Türk Koleji Kampüslerinde yapılan “Öykülerimiz” başlıklı söyleşinin ardından İTK'lı öğrenciler, yazarlarımızla interaktif öykü yazma çalışması yaparak yazmanın insanı iyileştirme gücünü vurguladı.