İzmir Özel Türk Koleji

4. BİLİM FUARINDA İTK’LILAR HEM PROJELERİNİ TANITTILAR HEM DE KIYASIYA YARIŞTILAR

08.05.2018 00:00:00

İzmir Özel Türk Koleji tarafından geleneksel olarak Fen,  Ortaokul ve Lise Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji ve Bilişim Teknolojileri Bölümlerinin ortaklaşa çalışması ile bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen “İTK Bilim Fuarı” bu yıl birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı.

 

10.Geleneksel Bahattin Tatış Matematik Yarışması ve Ortaokullar Arası Bayrak Yarışı, Sorgulayan Araştıran Takımlar (SAT) Proje Yarışmasının da yer aldığı İTK Bilim Fuarı’na katılan gençler bilimle dolu bir gün geçirdi. Bilim Fuarı kapsamında, İTK Kampüsler arası Ortaokullar Lego Yarışması gerçekleştirildi. Bahattin Tatış, Büyükçiğli, Bornova, Marmaris ve Manisa Kampüslerinden 400’ün üzerindeki öğrenci katılımıyla gerçekleşen İTK Bilim Fuarında yıl boyunca hazırladıkları projeleri sunan İTK’lı öğrenciler, birbirinden başarılı sunumları ile büyük beğeni topladı. Yıl boyunca projeleri ile TÜBİTAK başta olmak üzere birçok kurumdan ödül olan öğrenciler, projeleri ile dikkat çekti.

 

İTK Matematik Bölümü tarafından organize edilen Bayrak Yarışında Özel Türk Koleji Manisa Kampüsü 1. oldu.

 

İTK Bilişim Teknolojileri Bölümü tarafından organize edilen “Ortaokullar Arası Lego Robotik Takımları Yarışları”nın sonucunda; Bahattin Tatış Kampüsü “En Yaratıcı Takım” ödülünü alırken Manisa Kampüsü 3., Bornova Kampüsü 2.,Büyükçiğli Kampüsü ise 1. oldu. Yarışan Takımların içerisinde en yüksek puanı alan takım, Marmaris Kampüsü “En İyi Performans” ödülünü aldı.

 

İTK Bilişim Teknolojileri Bölümü tarafından çok sayıda proje sergilenmiştir. Bu projeler öğrencilere bilim ve teknolojiyi sevdirmek, Takım çalışmasını öğretmek, Öğrencilerin yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini arttırmak, Öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştirmek ve tasarım yeteneklerini ortaya çıkarmak, Programlama ve uluslararası yarışmalara katılabilmeleri adına yapılan çalışmalardır.

 

İTK Bilim Fuarı’nda ayrıca, İTK Bilim Haftası’nda dereceye giren SAT projeleri de tüm kampüslerin birincisi olmak için yarıştı. 5. sınıf yarışlarında Manisa Kampüsü öğrencileri “Yer Fıstığı Kabuklarından Su Tasarrufuna Çözüm” projeleri ile 1.,”Yeşil Kollar ” projesi ile Marmaris Kampüsü 2.,Büyükçiğli Kampüsü “Ekodurak” ile 3. oldu. “Aziz Sancar Bilime Teşvik Ödülü” Oil Eater projesi ile Bornova Kampüsü’nün olurken, “Canan Dağdeviren İnovasyon Ödülü” Bahattin Tatış Kampüsü “Çevreci Robot” projesinin oldu.

 

 6. sınıf takım yarışlarında Bornova  Kampüsü “Jeoelektrik” projesi ile 1., Manisa Kampüsü “Bas Yak” projesi ile 2., Marmaris Kampüsü “Air-Force” projesi ile 3. oldu. “Aziz Sancar Bilime Teşvik Ödülü” Büyükçiğli Kampüsü “Taşıyıcı” projesinin olurken, “Canan Dağdeviren İnovasyon Ödülü” Bahattin Tatış  Kampüsü “Yeşillenen  Bina” çalışmasının oldu.

 

7. sınıf takım yarışlarında Bornova  Kampüsü   “Bir Ses Bir Nefes” projesi ile 1., Büyükçiğli Kampüsü “Skolyozda Fırsatları Artırma” projesi ile 2., Manisa Kampüsü “Q Renk” projesi ile 3. oldu. “Aziz Sancar Bilime Teşvik Ödülü” Marmaris Kampüsü “Engelli Bireyler İçin Yürüteç” projesinin olurken, “Canan Dağdeviren İnovasyon Ödülü” Bahattin Tatış  Kampüsü “Göz Retinası Ve Hareketi İle  Çalışan Uygulama” çalışmasının oldu.

 

Bu yıl İTK Bilim Fuarı kapsamında İTK Lise Matematik Bölümü tarafından düzenlenen 10. Geleneksel Bahattin Tatış Matematik Yarışması, İTK Kampüsleri arasında ayrıca değerlendirildi. Yarışma sonucunda tüm kampüslerden katılan öğrenciler madalya ve başarı sertifikaları ile ödüllendirildi. Öğrencilerimiz arasından “Bahattin Tatış Özel Ödülü”nü Bahattin Tatış Kampüsü öğrencisi Deniz Duru Derviş İTK Genel Müdürü Yiğit Tatış’ın elinden aldı.

 

Ulusal olarak yapılan 10. Geleneksel Bahattin Tatış Matematik Yarışmasında ise Özel İzmir Ortaokulu öğrencisi İlker Furkan Ateş 1., Özel  Bornova Ortaokulu öğrencisi Arda Yılmaz 2., Buca Burhan Özfatura Ortaokulu öğrencisi Asım Gök ise 3. oldu. Altın ödüllerini İTK Genel Müdürü Yiğit Tatış’ın elinden alan öğrenciler ayrıca madalya ve plaket kazandı.