İzmir Özel Türk Koleji

ATATÜRK’ÜN BAŞLATTIĞI CUMHURİYET BALOSU COŞKUSU BİR KEZ DAHA İTK UŞAKİZADE KÖŞKÜ’NDE YAŞANDI

31.10.2016 00:00:00

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nda 91 kaldığı ve Latife Hanım ile evliliğini gerçekleştirdiği, 1991 yılına kadar eğitim amacıyla kullanılan ve günümüzde müze ev olarak korunan tarihi İTK Uşakizade Köşkü’nde cumhuriyet balosu coşkusu yeniden yaşatıldı. 

İzmir Özel Türk Koleji Mezunları Derneği tarafından ilki Cumhuriyetimizin 90. yılında gerçekleştirilen ve bu yıl 4.sü düzenlenen Geleneksel Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu 27 Ekim Perşembe günü geniş bir davetli kitlesinin katılımıyla gerçekleşti.

 

Cumhuriyet Tarihi enstantaneleri ve o döneme ait unsurlar da geceye renk kattı

Eski Mezat Müzayede’nin düzenlediği ve sunuculuğunu gazeteci Ayçe Dikmen’in gerçekleştirdiği özel müzayede ile renklenen baloda Kurtuluş Savaşı döneminde Rus askerlerinin Türk Ordusu’na yaptığı altın yardımı kesesinden Cumhuriyet döneminde ilk basılan 1 Liraya, Atatürk’ün orijinal fotoğraflarından Karşıyaka Spor Kulübü’nün Osmalıca üzerinde “Kaf Sin Kaf” yazan ilk rozetine kadar farklı dönemlere ait çok özel ve nadir ürünler görücüye çıktı.

Resepsiyonda aynı zamanda konuklar, solistler Aytül Büyüksaraç, Altuğ Dilmaç, Nazlı-Hasan Alptekin, Burcu Ömür Zeybek, Arda Aybek, Alp Demir ile onlara eşlik eden piyanoda Demet Eytemiz, klarnette Atıf Peynirci, davulda Mehmet Kızılateş, basta Sudi Kunduz ve dansları ile geceye renk katan Devlet Opera ve Bale sanatçıları Altan Kılıç ve İpek İbrahimoğlu ile muhteşem bir görsel şölen izlediler. Atatürk’ün sevdiği lezzetlerin ikram edildiği gece tüm davetlilerin coşkuyla  “Onuncu Yıl Marşı” söylemesi ile sona erdi.

 

 

 

Elde edilen gelir İTK Mezunları Kitap Bursu’na aktarılıyor

Sosyal sorumluluk çalışmalarına önem veren ve bu konuda birçok kuruma destek olan İTK Mezunları Derneği, Geleneksel Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu’ndan elde edilen gelir yine eğitim için kullanılacak. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da İTK Mezunları Derneği tarafından, yıl boyunca düzenlenecek etkinliklerden elde edilen gelir, İTK’da eğitim gören şehit ve gazi ailelerinin çocukları ile maddi imkânı olmayan öğrencilerin kitap masraflarının karşılandığı “İTK Mezunları Kitap Bursu”na aktarılacak.