İzmir Özel Türk Koleji

BUGÜNÜN ÜSTÜN DEĞERLERİ  "BAHATTİN TATIŞ- YARINLARDA VAR OLMAK ÖDÜLLERİ”YLE ONURLANDIRILDI

17.11.2016 00:00:00

İzmir Özel Türk Koleji’nin kurucusu, eğitimci, matematik öğretmeni, merhum Bahattin Tatış’ın değerleri ve ilkelerini yaşatmak, kendi alanında başarı gösteren ve yarattığı  değerlerle gelecek nesillere ışık tutan kişileri onurlandırmak ve Bahattin Tatış’ın kendi ifadesiyle  “Yarınlarda Var Olmak” için çalışan, bugünün üstün değerlerini bir kez daha tanıtmak amacıyla düzenlenen “Bahattin Tatış Yarınlarda Var Olmak Ödülleri”nin 6.sı geniş bir davetli kitlesinin katılımıyla düzenlenen görkemli bir gecede sahiplerine sunuldu.

 

İlki Bahattin Tatış’ın vefatının üçüncü yılı olan 2011 yılında  gerçekleştirilen ve ilk yılından bugüne kadar her yıl Sanatta Başarı, Sporda Başarı, İş’te Başarı, Bilime Katkı, Eğitime Katkı ve Yaşama Katkı alanlarında ödüllerin verildiği “Bahattin Tatış Yarınlarda Var Olmak Ödülleri” törenine sanat, spor ve iş dünyasından birçok kişi, İTK yöneticisi, öğretmenleri, mezunları ve velileri katıldı.

Adayların belirlenmesi ve seçim kriterlerine uygunluğunu belirleyen Seçiciler Kurulunda bu yıl; Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Silkü, Stratejik İletişim ve Kurum İtibarı Yönetimi Uzmanı Salim Kadıbeşegil, İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Serper Eczacıbaşı, iş adamı Deniz Barçın, İzmir’i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu, Opera Sanatçısı, Akademisyen ve İTK Mezunları  Derneği Başkanı Aytül Büyüksaraç ve İTK Büyükçiğli Kampüs Müdürü ve İTK Mezunları Derneği Başkan Yardımcısı İpek Deniz yer aldı.

 

Bu yıl 6.sı gerçekleştirilen “Bahattin Tatış Yarınlarda Var Olmak Ödülleri Töreni”nin açılış konuşmaları İTK Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Aytül Büyüksaraç ve İTK Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Tatış tarafından gerçekleştirildi. Aytül Büyüksaraç konuşmasında; “ Bahattin Tatış hiç ölmeyecek. Her yıl okulumuzdan mezun olan yüzlerce genç ile birlikte onlar yaşadıkça, onlar başarılı oldukça adı yaşayacak, hatırlanacak, adına ödüller verilecek, saygıyla anılacak.” diyerek duygularını ifade etti.

 

İTK Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Tatış ise konuşmasında Cumhuriyet’in kuruluş mücadelesine vurgu yaparak sanayi, sanat, spor, bilim ve eğitimde yapılan devrimlere dikkat çekti. Cumhuriyetimizin kurucularının o dönemde yaptıkları en önemli devrimlerden biri de ülkemizin yarınlarda var olabilmesi için çalışacak genç dinamik vatanperver bir gençlik yaratmak olduğunu belirterek “Cumhuriyetimizin kurucularını başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bir kez daha yad eder, şükranlarımızı sunarız.” dedi ve Türkiye’nin o döneminde yetişen gençliği de aynı şekilde ülkesini, yarınını, kendi menfaatlerinin üzerinde tutmayı öğrenerek yetiştiğini belirtti. Genç bir Cumhuriyet öğretmeni olarak Bahattin Tatış’ın Türk Milli Eğitimine katkılarını şöyle dile getirdi: “Babam Bahattin Tatış’ın gerek eğitim yaşamında, gerek özel okulculuk yaşamında, gerek sanayi ve ticaret yaşamında her zaman kendisinden çok ülkesinin yarınları için çalıştığını telaffuz ettiğini ben şahsen çok yaşadım. Babam her zaman, hemen hemen her branşta ülkemizde muaffak olmuş insanları duyduğu zaman takdir eder, sanki kendisiymiş gibi başarılarıyla iftihar ederdi. Türkiye’nin yarınlarda var olması için branşlarında başarılı olmuş, genç nesillere örnek olacak kişi ve kuruluşlarımıza teşekkür etmek amacı ile burada bulunmaktayız. Geçmiş yıllarda ödül alan ve bugün burada ödül alacak kendi branşlarında ülkemizin yarını için çalışmış, başarılı olmuş şahsiyetleri ödüllendirmekten büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

 

Ödül töreninde Selva Erdener ve İbrahim Yazıcı’dan Müzik Şöleni

Ödül sunumlarını 84 İTK Mezunu Tiyatro Oyuncusu Volkan Severcan’ın yaptığı gecede Piyanoda İbrahim Yazıcı’ya Selva Erdener eşlik etti. Başarılı müzisyenlerin performansları geceye renk kattı.

 

Ödül töreninin sonunda bu yıl Sanatta Başarı ödülünü kazanan dünyaca ünlü tenör Murat Karahan’ın başarılı performansı izleyecilerden büyük alkış aldı.

 

Ödül töreni, İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürü ve İTK Mezunları Derneği Başkanı Aytül Büyüksaraç’ın yönetiminde  İzmir Özel Türk Koleji’nin  kurulduğu yıl olan 15 Kasım 1950 yılında ilk kez seslendirilen ve eski müzik öğretmenlerimizden Dündar Alpman tarafından hazırlanan İTK Marşı’nın söylenmesi, tüm ödül sahiplerinin, seçiciler kurulu üyelerinin ve yöneticilerimizin bir arada olduğu toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

 

“Bahattin Tatış-Yarınlarda Var Olmak Ödülleri 2016” Ödül Kazananlar

 

  • Eğitime Katkı Ödülü: Prof. Dr. Bilge Umar

Ödül Takdimi:  Oğuz Tatış - İTK Yönetim Kurulu Başkanı

 

  • Sporda Başarı Ödülü:  Ayşe Begüm Onbaşı

Ödül Takdimi: Ferhat Arıcan - Milli Jimnastikçi

 

  • Bilime Katkı Ödülü: Prof. Dr. Yaman Tokat

Ödül Takdimi:  İpek Deniz - İTK Büyükçiğli Kampüsü Müdürü

 

  • Yaşama Katkı Ödülü: TÜRGÖK-Tülay Yazgan

Ödül Takdimi:  Sancar Maruflu - İzmir'i Sevenler Platformu Başkanı

 

  • İş’te Başarı Ödülü:  Lucien Arkas

Ödül Takdimi: Yiğit Tatış - İTK Genel Müdürü

 

  • Sanatta Başarı Ödülü: Murat Karahan

Ödül Takdimi: Aytül Büyüksaraç - İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürü