İzmir Özel Türk Koleji

Bilim Dünyasının En Prestijli Ödülü

11.10.2017 00:00:00

Bilim Dünyasının En Prestijli Ödülü: Nobel Tıp Ödülü 'Biyolojik Saat' Çalışmalarına Gitti

Bilim dünyasının en prestijli ödülü olan Nobel Tıp Ödülü, biyolojik saati kontrol eden mekanizmaları keşfeden ABD'li üç bilim insanına verildi. 

2017 Nobel Tıp Ödülü'nün bu seneki sahipleri Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young oldu.

Nobel Komitesi'nden yapılan açıklamada "Yeryüzünde hayat, gezegenimizin dönüşüyle uyumludur. İnsanlar da dahil yaşayan organizmaların bir iç, biyolojik saati olduğunu ve bu saatin organizmanın günün doğal ritmine uyum sağlamasına yardımcı olduğunu biliyorduk. Ancak bu saatin nasıl çalıştığını Hall, Rosbash ve Young'ın çalışmaları sayesinde öğrendik. Bu bilim insanlarının çalışmaları, bitkilerin, hayvanların ve insanların biyolojik ritimlerini Dünya'nın devinimiyle nasıl uyumlu hale getirdiğini anlamamıza yardımcı oldu" ifadeleri kullanıldı.

Hall, Rosbash ve Young, örnek organizma olarak meyve sineklerini kullandıkları çalışmalarında, günlük biyolojik ritmi kontrol eden geni buldular ve bu genin gece artan ve gün içinde de azalan bir protein ürettiğini keşfettiler.

Sirkadiyen ritmini oluşturan diğer protein unsurlarını da bulan bilim insanları, hücre içinde kendi kendine işleyen saatin mekanizmasını gözler önüne serdi.

Bilim insanları, insanlar dahil tüm çok hücreli organizmaların hücrelerinde aynı ilkelere göre işleyen bir biyolojik saat olduğunu ortaya çıkardı.