İzmir Özel Türk Koleji

EDEBİYAT VE BİYOLOJİ BÖLÜMLERİMİZİN ORTAK ÇALIŞMASI ‘ŞEKER’

15.03.2016 00:00:00

Edebiyat ve Biyoloji Bölümlerimiz’in işbirliği ile hazırlanan ve 9.sınıf öğrencilerimizin katılımı ile gerçekleştirilen disiplinler arası çalışmada, şeker ve şekerli yiyeceklerin insan sağlına olan zararları ele alındı.  

Edebiyat öğretmenlerimizden Müge Yaka, Tufan Aşçıoğlu ve Biyoloji öğretmenlerimizden Seher Yıldız tarafından yürütülen çalışmada 9.sınıf öğrencilerimizden Selin Bıyıklıoğlu, Teksin Tan Çırpan, Çağla Kumral, Beril Gürcan; Pınar Şentürk ve Talha Paksoy  görev aldı.

Amacı öğrencilerimizin bilgi okuryazarlıklarının hangi düzeyde olduğunu tespit etmek, veri toplama, kaydetme, farklı bilgi kaynakları arasında bağlantı kurma, referans gösterme, veri sonuçlarını raporlama ve elde edilen veriler ışığında sunum yeteneklerini geliştirme olan disiplinler arası çalışmada Edebiyat ve Biyoloji bölümlerimiz hem birlikte hem de ayrı ayrı çalışmalar hazırladılar.  

Öğrencilerimiz biyoloji derslerinde edindikleri bilgiler ışığında şeker ve insan sağlığına olan etkileri ile ilgili literatür taraması yaptılar ve bilinçsizce tüketilen şekerin zararlarını göstermek için pano çalışmaları yaptılar. Panolarda öğrencilerimizin edebiyat derslerinde hazırladıkları posterlere, sloganlara, öykü ve şiirlere yer verildi. Okul içinde ve okul dışında bireylerin şeker tüketimine yönelik olarak kısa bir film çekildi ve tüm çalışmaları içeren bir sunum hazırlayan öğrencilerimiz bu sunumu öğretmenleri ve arkadaşları ile paylaştılar.