İzmir Özel Türk Koleji

EĞİTİM

08.11.2017 00:00:00

Leonardo da Vinci’nin Defterleri İnternette Yayınlandı

Leonardo da Vinci hakkında ne biliyorsunuz? Mona Lisa onun eseri, muhteşem köprüler ve uçan makineler tasarladı. Notlarını tersten yazıyordu, dâhiydi ve daha nicesi…

Leonardo da Vinci hakkında çok daha fazla şey biliyor olabilirsiniz ama bu gerçek Rönesans insanının defterlerini karıştırınca aslında onu ne kadar az tanıdığınızı fark ederek şaşıracaksınız. Vinci’in defterleri dünyanın en büyük kütüphanesi olan İngilitere’deki British Library tarafından bilgisayar ortamına aktarıldı.

Leonardo da Vinci teknolojiye hayran olmasına rağmen, sıra yazdıklarının yayınlanmasına gelince teknolojiden uzak durmuş, bu konuda hiç çaba harcamamıştı.

El yazmalarını 400 yıl boyunca, koleksiyonerler dışında çok az kişi gördü. Leonardo’nun ölümünden sonra, öğrencisi Francesco Melzi, el yazmalarının ve çizimlerin çoğunu İtalya’ya geri götürdü. El yazmalarının değerinden haberi olmayan Melzi’nin mirasçıları, defterleri zaman içinde elden çıkardılar. Defterlerde uçak, helikopter paraşüt, denizaltı ve otomobilleri öngören çizimler bulunuyordu. Bu fikirlerden bazılarının geliştirilmesi için aradan üç yüz yıldan fazla bir sürenin geçmesi gerekti.

Leonardo’nun defterleri ilk kez 2007 yılında, British Library ve Microsoft’un “Sayfaları Çevirmek 2.0” adındaki ortak projesinde ortaya çıktı. Bu projede, Leonardo’nun defteri, her sayfaya notlar eklenerek yayınlandı, hatta bu notları sesli olarak dinlemek de mümkün oldu. Linke tıklayarak, Leonardo’nun el yazma notlarını içeren 570 sayfayı, ayrıntılı notlarıyla ve dilerseniz anlatıcıyı dinleyerek karıştırabilirsiniz.

British Library’deki diğer linkteyse sayfalar ek açıklamalar olmadan, birebir incelenebiliyor.

 

Kaynak: http://www.openculture.com/2017/07/leonardo-da-vincis-visionary-notebooks-now-online-browse-570-digitized-pages.html