İzmir Özel Türk Koleji

EĞİTİM

23.03.2018 00:00:00

Araştırma: Çocukların Erken Saatte Uyuması Ebeveyn İçin de Faydalı

Ruh sağlıklarını korumanın basit bir yolunu arayan anne-babalar! Çareyi, çocuklarınızın uyku saatlerini ayarlamakta bulabilirsiniz. Çünkü yeni bir araştırmaya göre erken uykuya dalan çocuklar daha sağlıklı oldukları gibi annelerinin zihinsel sağlıkları da daha iyi oluyor.

“Bu yüzden anne ve babalar, çocuklarınızı erken yatırmak sadece onlar için harika bir şey olmakla kalmıyor, sizin için de iyi oluyor,” diyor Avustralya, Melbourne’daki Murdoch Çocuk Araştırma Enstitüsü araştırma görevlisi Jon Quach.

Quach ve ekibi “erken yatmayı” akşam saat 8.30’a kadar uyumuş olmak olarak tanımlıyor.

Bu, okulun ilk yıllarındaki çocuklar için çok tipik bir uyku saati aslında. Çünkü bu çocukların melatonin – beynin rahatlamasına ve uykuya dalmasına yardımcı olan hormon – düzeyleri gece saat 8 gibi doruğa ulaşıyor.

“Uykunun zihinsel sağlığımız ve ruh halimizle yakından ilgili olduğunu biliyoruz. Çocuklarda ise davranış sorunları ve otokontrolle ilgili olduğunu biliyoruz,” diyor Quach.

“Anneye gelirsek… Çocuklar erkenden uyuduklarında anne de uzanıp dinlenebiliyor, işlerini halledebiliyor ve her şey kontrol altındaymış gibi hissedebiliyor.”

Çalışmanın sonuçları Avustralya’daki binlerce çocuk ve ebeveynle yapılan görüşmelere dayanıyor. Görüşmeler, 2004 yılından beri sürdürülen ve her iki yılda bir aynı çocukları ve ebeveynleri kontrol etmeye devam eden “Avustralya’da Büyümek” isimli bir çalışmanın bir parçası olarak yapıldı.

Bu analiz için araştırmacılar, yaşları 4 ile 5 arasında değişen çocukların ebeveynlerinden toplanan verileri kullandı. Aynı çocuklar ve ebeveynlerle 6 ile 7 yaşına geldiklerinde ve son olarak 8 ile 9 yaşına geldiklerine tekrar görüşüldü.

Çalışmadaki uyku ve yaşam tarzı verilerini analiz eden araştırmacılar, erken saatte uyuyan çocukların, diğer çocuklarla kıyaslandığında sağlık açısından daha kaliteli bir hayat sürdürdüklerini bulurken, annelerinin zihinsel sağlıklarının da daha iyi olduğunu ortaya çıkardı.

Bu sonuç, çocukların ne kadar süre uyuduklarına bakılmaksızın geçerliydi. Çünkü işin sırrı erken uyumaktı. Yine de merak edenler için: Anaokulu çocukları için 10-13 saat, ilkokul çocukları içinse 9-11 saatlik gece uykusu öneriliyor.

 

Kaynak: https://www.today.com/parents/study-putting-kids-bed-early-means-better-mental-health-mom-t53981