İzmir Özel Türk Koleji

İTK 14. ELT KONFERANSINA EĞİTİMCİLERDEN YOĞUN İLGİ

20.02.2017 00:00:00

İzmir Özel Türk Koleji İngilizce Zümresi tarafından 14.sü düzenlenen ELT Konferansına bu yıl 600’den fazla eğitimci katıldı. 18 Şubat Cumartesi günü İTK Bahattin Tatış Kampüsü’nde gerçekleşen konferansta İngilizce’nin yanı sıra Almanca, Fransızca ve İspanyolca dillerinde de oturumlar düzenlendi.

 

Ana sponsorlar Cambridge, National Geographic Learning, Pearson ve Oxford Yayınevleri’nin desteğiyle düzenlenen ELT Konferansı’nın bu yılki teması “21.st Century Skills” idi. Geleneksellik arz eden ve yabancı dil eğitimindeki gelişmelerin yurtdışından gelen eğitimciler tarafından anlatıldığı İTK 14. ELT Konferansı’nda, yabancı dil alanında çalışmalar yapan akademisyen, öğretim görevlisi, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca eğitimcileri ve üniversite öğrencilerinden oluşan geniş bir dinleyici kitlesi yer aldı.

 

14. ELT Konferansı’nın açılış konuşmasını İTK Genel Müdürü Yiğit Tatış yaptı. Tatış konuşmasında, bu konferansların İTK’nın yabancı dil eğitimine verdiği önemin bir göstergesi olduğunu, 14.sü düzenlenen ELT Konferansı ile yabancı dil eğitimine dair önemli paylaşımların yaşandığını vurgulayarak, İzmir Özel Türk Koleji’ne ELT Konferansları’nda destek veren yayınevlerine, İTK İngilizce ve İTK 2. Yabancı dil zümrelerine teşekkür etti.

 

14.ELT Konferansındaki İngilizce oturumların ilki Tony Gurr ile başladı. Tony Gurr konuşmasına "2000 yıl önce Sokrates'in de söylediği gibi kendinize sorular sorun." diyerek konuşmasına başladı. Gurr konuşmasında George Carlin'nin bir sözünü ekledi. "Çocuklarınıza sadece okumayı öğretmeyin, okuduklarını sorgulamalarını öğretin. Onlara her şeyi sorgulamalarını öğretin.” dedi. Gurr konuşmasına “Öğrencilerinize asla sorunuz var mı diye sormayın. Cevabını bildiğiniz soruları ya da biraz önce derste anlattığınız konuyla ilgili bir soru... İyi bir öğretmen öğrenciye her zaman soru sorandır.” diyerek konuşmasına devam etti. 

 

İngilizce oturumların ikinci ana konuşmacısı David Evans idi. David Evans konuşmasında 21. yüzyılın kilit noktası olan iletişime odaklanılnası, kişinin kendini nasıl daha entellektüel gösterebileceğini, sesimizden en iyi şekilde yararlanmanın yollarını, vücut dilinin önemi gibi konuları dinleyicilerle paylaştı. İlk izlemin önemini vurgulayan Evans öğretmenlere "Gülümseyin, derste ihtiyacınız olan en önemli şey gülümsemek.” dedi. 

 

2.yabancı diller (Almanca, Fransızca ve İspanyolca) oturumlarında da kendi alanında uzman akademisyenler yabancı dil eğitiminde 21.yy becerilerine değinen konuşmalar yaptılar ve uygulamalar gerçekleştirdi.

 

ELT Konferansı’nın bu yılki ana sponsorları; Oxford, Cambridge, National Geographic ve Pearson Yayınevleri konferans sonunda yapılan çekiliş ile katılımcılara tablet bilgisayardan taşınabilir belleklere kadar birçok hediye verdi. Konferans, sertifika töreni ve kokteyl ile son buldu.