İzmir Özel Türk Koleji

İTK, "9. EYP Ulusal Seçim Konferansı"nda

28.11.2016 00:00:00

23-27 Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul Robert Kolej’inde düzenlenen “19. EYP(Avrupa Gençlik Parlamentosu) Ulusal Seçim Konferansı”nda Bahattin Tatış Kampüsü Fen Lisesi, Anadolu Lisesi ve Büyükçiğli Kampüsü Anadolu Lisesinden toplam 7 öğrencimiz ile yer aldık.

 

Avrupa Parlamentosu model alınarak hazırlanan organizasyonda öğrencilerimiz daha önceden belirlenmiş güncel, uluslararası konularda komite çalışmaları yaptılar. Öğrencilerimiz bu komite çalışmaları esnasında uluslararası resmi bir parlamento ortamında güncel, sosyal, siyasi konularda karşılıklı tartışma yöntemiyle çözüm ve taslaklar hazırladılar.

 

Öğrencilerimiz Avrupa’nın sorunlarına çözüm önerisi getirmeye çalışırken yeni dostluklar kurdular, yarıştılar, fikirleri ile köprüler kurdular. 

 

Üzerinde çalışılan Avrupa sorunlarının başlıkları;

*Avrupa genelinde ışık kirliliğini azaltmak için neler yapılmalıdır?
*Avrupa genelinde meydana gelen bombalı saldırılar ve kayıplar göz önünde bulundurulduğunda terörü önlemek için neler yapılmalıdır?
*Suriye sivil savaşında tansiyon yükselmeye devam ederken Rusya Federasyonu ile stabil ilişkiler sağlanabilmesi için neler yapılmalıdır?
*Doğa bilimleri, mühendislik bilimleri, teknoloji gibi dallarda araştırma yapan kişilerde cinsiyet eşitliğinin sağlanabilmesi için neler yapılmalıdır?
*Eğitimlerini tamamlayıp iş hayatına geçen gençlerin Avrupa üzerindeki etkileri ve işsizlik oranının azaltılması için neler yapılmalıdır?

 

Konferansa katılan öğrencilerimiz;

Berk Açıkgöz, Nursu Baban, Teksin Tan Çırpan, Özüm Yücel, Buse Bostancı, Ekinsu Kadiroğlu, Doruk Alkaya