İzmir Özel Türk Koleji

İTK BÇK FEP KULÜBÜ ÖĞRENCİLERİMİZ SPACE CAMP TURKEY’DE TOYS IN SPACE ADLI ÇALIŞMALARIYLA DİKKAT ÇEKTİ

20.01.2017 00:00:00

 

İzmir Özel Türk Koleji Büyükçiğli Kampüsü’nde Fen Bilimleri Öğretmenleri Gökçe Köksal ve Elif Uygur Kılıç’ın danışmanlığını yaptığı ITK FEP (Future Explorers Program) kulübü öğrencileri, Space Camp Turkey’de kendilerine verilmiş olan “Toys in Space” görevlerini başarıyla sundu.

 

İTK’lı öğrenciler “Dünya üzerinde oynanan oyunlar yerçekimsiz ortamda nasıl oynanabilir?” sorusuna cevap aradılar. Bir oyun seçtiler ve bunu yerçekimsiz ortama uyarladılar. Yerçekimi olmayan ortamda, kaslar işlevlerini göremez. Bu nedenle astronotlar, kasları zayıf düşmesin diye, kas geliştirme egzersizleri yapmak zorundadırlar. Oyunlar hem onların uzay mekiğinde keyifli zaman geçirmelerini hem de kaslarının çalışmasını sağlayacak bir aktivite olmalıdır. Bu fikirle yola çıkan İTK BÇK FEP kulübü öğrencileri “DARTOP” adlı çalışmayı hazırladılar. “DARTOP” eski çocukluk oyunu olan topaçın bir dart tahtası gibi puanlandırılmış levha üzerinde oynanmasıdır.

 

İTK FEP kulübü öğrencilerinin yaptıkları bu çalışma ilgi ve takdir görerek Uzay Kampı’nın aylık çıkarmış olduğu ASTROBÜLTEN’de de haber olarak paylaşılmıştır.