İzmir Özel Türk Koleji

İTK, GENÇ DÜŞÜNÜRLERE FELSEFE OLİMPİYATI İÇİN EV SAHİPLİĞİ YAPTI

05.12.2017 00:00:00

Yaratıcı düşünme ve araştırma ruhunu geliştirmek, düşünme uğraşının değerini göstermek ve genç yaşlardan itibaren öğrencilere bilimsel çalışmalardaki etik olgusunun önemini kavratmak amacıyla düzenlenen 22. Liseler Arası Türkiye Felsefe Olimpiyatı Ege Bölge Elemeleri İzmir ayağı, İTK Bahattin Tatış Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Türkiye Felsefe Kurumu tarafından ilki 1996 yılında düzenlenen, lise ve dengi okulların katılımına açık olan 22. Türkiye Liseler Arası Felsefe Olimpiyatı Bölge Elemeleri’nde her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrencilere felsefi üç alıntı gönderildi. Bu alıntılar;

  1. “Sokrates: Bilmek diye bir şey var mıdır?

Gorgias: Vardır.

Sokrates: Ya inanmak diye bir şey?

Gorgias: O da var.

Sokrates: Bilmek ile inanmak, sence bir mi, yoksa ayrı şeyler midir?”

Platon, Gorgias, 454 e

 

 

  1. Belli bir şey yapmadığı halde kendini suçlu hisseden biri, ahlakî açıdan, gerçekten yaptığı bir şey yüzünden suçlu olan ama kendisini hiç suçlu hissetmeyen birisinden daha az hatalı değildir.”

Hannah Arendt, Kötülüğün Sıradanlığı,

çev. Özge Çelik, İstanbul, 3. Baskı 2014, s.302

 

 

  1. “İki yanı keskin, evrence iri bir bıçak teknik: Herşeyi öyle kesip biçiyor ki, kesen eli de kesip biçiyor, aklını başına almazsa insan türünü de!”

Nermi Uygur, Çağdaş Ortamda Teknik,

Ara Yayıncılık, İstanbul, 1989, s.18.

59 okulun katıldığı 22. Türkiye Liseler Arası Felsefe Olimpiyatı Bölge Elemeleri’nde  öğrencilerin seçtikleri bir alıntı hakkında dört saat süresince felsefi bir deneme yazmaları istendi.

Sonuçlar ozelturkkoleji.com adresinde açıklanacak.