İzmir Özel Türk Koleji

İTK MANİSA KAMPÜSÜNDE “BEN ANADOLU” İLE TARİHE YOLCULUK

02.01.2017 00:00:00

İzmir Özel Türk Koleji Manisa Kampüsü Sosyal Bilgiler zümresi tarafından hazırlanan “Ben Anadolu” programı ve “Geçmişin İzinde Kültür” sergisi büyük beğeni topladı. “Atalarımızdan bize, bizden geleceğe miras; Kültürümüz, Özümüz” sloganıyla başlatılan özel projede Türk Kültürüne ait öğeleri tanıtmak ve yaşatmak amaçlandı.

 

İTK Manisa Kampüsünde gerçekleşen programa Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı İdris Avşar ve Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Şengül katıldı. Etkinliğe İTK’lı yöneticiler, İTK’lı veliler ve mezunlar da katılım gösterdi. Sergi alanını gezen misafirler geçmişten günümüze Anadolu temasıyla yer alan her bir eseri dikkatle inceledi.

 

Genç kuşakların Türk örf, adet ve geleneklerini öğrenmeleri ve gelecek kuşaklara bu geleneklerin aktarılması konusunda büyük değer katan projede, kampüs okul koridorları kullanılarak geçmişin izleri günümüze aktarıldı.

 


Manisa Kampüs Müdürü İsmail Takmak; “Bir toplumun geçmişine ışık tutan ve geleceğiyle birleştiren o toplumun kültürel değerleridir. Kültürümüze sahip çıkmanın öncelikle bu değerlerimizi bilmekten geçtiğinin farkında olarak ve bu ilkeden yola çıkarak atalarımızdan yadigar kültürümüzü hatırlamayı ve gençlerimize aktarmayı amaçladığımız “Geçmişin İzinde Kültür” sergimiz ve “Ben Anadolu” programını hazırladık. Bizlere destek veren herkese teşekkür ederim.” dedi.

 

 

Program “Tarihin İzinde Anadolu” video gösterimi ile başladı. Ardından Medeniyetler Beşiği Anadolu’ya ait, kültürümüzün yansıtıldığı şiir, müzik dinletisi ile geleneksel Türk kültürünü yansıtan güzellemeler, Hacivat ile Karagöz, kına gecesi geleneği, halk oyunları gösterisi, Ramazan geleneği ile devam etti.