İzmir Özel Türk Koleji

İTK UŞAKİZADE KÖŞKÜ 95 YILDIR ATAMIZIN DEĞERLERİYLE YAŞIYOR

14.09.2017 00:00:00

Cumhuriyetin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş savaşı sırasında 91 gün kaldığı ve Latife Hanım ile evliliğini gerçekleştirdiği, 1991 yılına kadar eğitim amacıyla kullanılan ve günümüzde müze ev olarak korunan tarihi İTK Uşakizade Köşkü tam 95 yıldır Atamızın değerleriyle yaşıyor.

 

95 yıl önce 14 Eylül 1922’de Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa Uşakizade Köşküne ayakbastı. Köşk, 3 hafta sürecek bu ziyaretle birlikte Başkomutanlık karargâh binası olurken, Kurtuluş Savaşının son askeri ve stratejik kararları köşkte aldı. Mustafa Kemal Paşa bu ziyaretinin ardından 4 kez daha köşkü ziyaret ederek, ilk ve tek evliliğini yine bu köşkte yaşadı.

 

Günümüzde Mustafa Kemal Atatürk’ün izlerini taşıyan İTK Uşakizade Köşkü, önce Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına, Gazi ile Latife Hanım’ın nikâhına ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini oluşturan birçok düzenleme ve inkılaplara şahitlik yaptı. Bu köşk; İzmir’in yanışına, İlk Müslüman kadın tiyatrocuların İzmir’de sahneye çıkışına, kadın ve erkeğin beraber ilk kez sinemaya gidişine, ilk milli bankanın (İş Bankası) kuruluşuna tanıklık eder.

 

İzmir Özel Türk Koleji’nin temel amacı Atatürk ve Cumhuriyet tarihine tanıklık eden köşkü, anıları ve ailesinden kalan eşyaları ile tüm ülke insanlarına bir müze ev olarak hizmete açmak, gelecek kuşaklara önemli bir kültür hizmeti sunmak olmuştur.

 

İTK Uşakizade Köşkü, açılışından günümüze pek çok önemli sergiye ev sahipliği yapmış, pek çok ulusal ve uluslararası sanatçıyı ve eserlerini sanatseverlerle buluşturmuş, alanlarında uzman birçok tanınmış konuğu kongre, sempozyum, seminer ve çalıştaylarda konuk etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin resmi ve ulusal günlerinde Gazi Mustafa Kemal Paşa Sergi Salonu’nda Atatürk temalı sergiler açılmakta, belgeseller sunulmakta, konferanslar düzenlenmektedir.

 

İzmir ve Türkiye’nin önemli müze evleri ile kültür ve sanat mekânları arasına ismini yazdırmış olan İTK Uşakizade Köşkü’nde 95 yıl sonra bugün de kültürel mirasımız, öğrencilere belgesel ve sunumlarla anlatıldı.