İzmir Özel Türk Koleji

İTK’DA GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BÜYÜKANNELERİN ÇEYİZ SANDIĞI İLE YOLCULUK

05.04.2017 00:00:00

İTK’lı öğrencilerin aile büyüklerinin tarihi değer taşıyan eşyalarının sergilendiği ve bu yıl 6.sı düzenlenen “Büyükannemin Çeyiz Sandığı” sergisi İzmir Özel Türk Koleji Büyükçiğli ve Marmaris Kampüsleri ev sahipliğinde eş zamanlı olarak açıldı. İTK Sosyal Bilgiler Zümresi’nin koordinatörlüğünde gerçekleştirilen sergi 4-6 Nisan tarihleri arasında açık kalacak.

 

İzmir Özel Türk Koleji’nin İzmir’deki Bahattin Tatış Kampüsü, Bornova Kampüsü ve Büyükçiğli Kampüsü öğrencilerimiz ve velilerimizden gelen aile yadigarı kıyafetler, ev eşyaları ve aksesuarlar İTK Büyükçiğli Kampüsü fuaye alanında ve Marmaris Kampüsündeki öğrencilerin aile yadigarı kıyafetler, ev eşyaları ve aksesuarlar ise Marmaris Kampüsü’nde sergilendi. 

 

İTK’lı yöneticiler, veliler ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleşen etkinliğin açılış konuşmasını İTK Genel Müdürü Yiğit Tatış yaptı. Tatış konuşmasında, sergiye destek veren tüm velilere teşekkür ederek, geçmişine sahip çıkmayan bir neslin geleceğini kuramayacağını, böyle bir etkinliğin İTK’lı öğrencilerin tarihle olan bağlarını kuvvetlendirdiğini ve İzmir Özel Türk Koleji olarak böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan gurur duyduğunu dile getirdi.

 

Sergi, İTK’lı öğrencilerin annelerinin, anneannelerinin, babaannelerinin babalarının ve dedelerinin kıyafetlerini tanıttıkları ve hikayelerinin anlatıldığı mini bir defile ile başladı.

 

Tarihi anlatan, maddi ve manevi yönü yüksek, kömür ütüleri, yastık kılıfları, pikaplar, su ve yağ ibrikleri,  gaz lambaları, eski radyolar, ikram tepsileri, daktilolar, gümüş mücevher sandıkları, şapkalar ve daha birçok değerli parça sergide yer aldı. İTK Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Tatış’ın da gümüş takı koleksiyonun bir bölümünün sergilendiği etkinlik katılımcıların büyük beğenisi topladı. İzmir’in en eski fotografçılarından olan Mert Rüstem’in 1930-1950 yılları arasındaki nikah ve düğün resim koleksiyonu da sergimizde yer aldı.

 

Marmaris Kampüsümüzde gerçekleşen sergi ise Muğla Yöresi gelenek ve göreneklerine ait parçalardan oluştu. Kampüs Müdürümüz Aşkın Saraç’ın  açılış konuşmasını yaparak başlayan sergi ardından gezildi. İTK’lı öğrencilerin ailelerinin değerli kıyafetlerinin hikayelerinin anlatıldığı sergiye ilgi oldukça yoğundu.