İzmir Özel Türk Koleji

İTK’LI ÇEVRENİN GENÇ SÖZCÜLERİ 2 DERECE KAZANDI

16.05.2017 00:00:00

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı'nın yürüttüğü Çevrenin Genç Sözcüleri (Young Reporters for the Environment) programının bu seneki yarışması sonuçlandı. İzmir Özel Türk Koleji Bahattin Tatış Kampüsü Fen Lisesi “Bilim ve Çevre Kulübü” öğrencilerinden oluşan İTK -YRE takımı, Türkiye çapında 15-18 yaş aralığında yapılan değerlendirmede hem makale hem video alanında 2. oldu.

 

Orijinal ismi “Young Reporters for the Environment(YRE)”olan programa ülkemiz 1995 yılında katılmıştır. Çevrenin Genç Sözcüleri Programı, gençleri çevre sorun ve konularını anlamaya yönelten ve çevre eğitim çerçevesinde faaliyet gösteren uluslararası bir çevre haber ağıdır. Bu amaçla kullanılan gazetecilik ve röportaj yöntemi, geleceğin liderleri olan gençlerin ilgisini çekmek için güçlü bir araçtır. Program, gençlerin çevre sorunları üzerine görüş ve fikirlerini topluma aktarabilmeleri için makale, fotoğraf ya da video kaydı yoluyla çevre gazeteciliği yapmalarını hedefler.

 

İTK’lı Çevrenin Genç Sözcüleri, yakın zamanda Çeşme'de gerçekleşen "Lady Tuna" petrol kazasını ve sonrasını araştırıp özel bir dosya haline getirdi. Bu çalışmaları ile İTK’lı öğrenciler, çevresel haksızlıkları dillendirmek ve bunların yetkililer tarafından düzeltilmesini sağlamak için kamuoyu oluşturmakla birlikte, çevrelerine bazı şeyleri değiştirebilecekleri duygusunu yaşatarak çevreye duyarlı vatandaşlar olmalarını sağlamayı hedeflemektedir.

 

Çevrenin Genç Sözcüleri Programı, öğrencilerin iletişim becerilerini geliştirdiği gibi, aynı zamanda takım çalışması, girişimci bir ruh ve sorumluluk duygularını da güçlendirir. Bu, bir nevi “öğrenmeyi öğrenmek” olarak adlandırabileceğimiz pedagojik bir programdır.