İzmir Özel Türk Koleji

İTK’LI EREN’DEN MATEMATİKTE ÜSTÜN BAŞARI

23.03.2018 00:00:00

İzmir Özel Türk Koleji Büyükçiğli Kampüsü Fen Lisesi 9. sınıf öğrencisi Hayrettin Eren Yıldız, Dünya genelinde yaklaşık 500.000 öğrencinin katıldığı eş zamanlı ve online olarak İngilizce gerçekleşen AMC10/12 sınavında üstün başarı göstererek olimpiyatın ikinci aşaması olan AIMEII sınavına girmeye hak kazanmıştır.

 

Eren daha önce, Türkiye genelinde Tübitak tarafından gerçekleştirilen Matematik Olimpiyatları ikinci aşama sınavında üstün başarı göstererek Antalya’da yapılan törende altın madalya almıştı. Ayrıca, Özel Ege Lisesi Okullar Arası 20. Matematik Yarışmasında da birinci olmuştu. 

Hayrettin Eren Yıldız ile Röportaj

* Öncelikle kendini kısaca tanıtır mısın?

Ben Hayrettin Eren Yıldız. İTK Büyükçiğli kampüsünde okuyorum. 9. Sınıf Fen Lisesi öğrencisiyim.

 

 

 

İTK ile nasıl tanıştın? İTK öğrencisi olma sürecini kısaca anlatır mısın?

Geçen yıl Bahattin Tatış Matematik Yarışması sayesinde İTK ile tanıştım. Orada birinci olmuştum.

 

 * Matematiğe olan ilgin ne zaman ve nasıl başladı?

Daha 3-4 yaşlarımdayken zaten matematiğe ilgim vardı. Sonra ben ilkokuldayken benden 4 yaş büyük abimle o da ortaokuldaydı ve matematik olimpiyatçısıydı biraz da onun sayesinde başladı diyebilirim.

 

* Olimpiyat  çalışmalarını okulumuzda nasıl sürdürüyorsun? İTK’daki öğretmenlerin ve arkadaşların seni en çok hangi alanlarda desteklediler?

Arzu Hocam, Mukaddes Hocam ve özellikle Uğurcan Hocam çok yardımcı oluyorlar. Beraber çalışıyoruz. Sorular çıkartıyoruz, sorulara beraber bakıyoruz.

 

 * Sınava nasıl hazırlandın? Örneğin günde kaç saat ders çalışıyorsun, kaç soru çözüyorsun?

Bu sınava bazı derslerden özellikle matematik derslerinde zaten konuları bildiğim için çıktım ve Uğurcan Hocam ile beraber ders çalıştım. Bir de pazartesi ve Salı günleri okuldan sonra etüt şeklinde çalışıyoruz. 

  

*  Bundan sonraki hedeflerin nelerdir?

 Bundan sonraki hedeflerim, özel yarışmalarla birlikte

Tübitak’ın yarışmalarından devam etmek. Tübitak’ın uluslararası olarak düzenlediği yarışmalara takım seçiyorlar ve şuan ki hedefim bu takıma girmek. Jr Balkan Matematik Olimpiyatlarının takım seçmesi var Nisan ayında ona çalışıyorum. Lise için de IMO’ya (International Mathematical Olympiad) çalışacağım. Lise için hedefim bu yönde.