İzmir Özel Türk Koleji

İTK’LI MİNİK ELLERDEN LEZİZ KURABİYELER

24.03.2017 00:00:00

İzmir Özel Türk Koleji Anaokulları ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü işbirliği ile düzenlenen ‘’pişirme değişim-dönüşüm etkinliği”nde ünlü şef Semen Öner’in katılımı ile İTK’lı minikler keyifli anlar yaşadı.

 

Şef Semen Öner, İzmir Özel Türk Koleji Bahattin Tatış Kampüsü içinde yer alan İTK Hobby Center mutfağında İTK Mithatpaşa Anaokulu 5 yaş öğrencileriyle 3 ayrı seansta pişirme etkinliği yaptı. 18’er kişilik gruplarla gerçekleştirilen her seans 30 ile 45 dakika arası sürdü. İTK’lı öğrencilere aralarında İTK Mezunu da olan İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü öğrencileri de eşlik etti. Mozaik pasta ve chocolate chip cookie  yapan İTK’lı minikler, özenle hazırladıkları mozaik pastaları ve cookieleri küçük jelatinlere koyup evlerine götürdü.

 

İTK Anaokullarında uygulanan eğitim programı çerçevesinde gerçekleştirilen etkinlik, renkli görüntülere sahne oldu. İTK’lı minikler elleriyle hazırladıkları pastaları İzmir Özel Türk Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Tatış’ı ziyaret ederek sundular. Öğrencilerin heyecanları ve mutlulukları görülmeye değerdi.

 

Eğitmen Şef Öner, çocukların hayranlık içinde mutfakla ilgilendiklerini belirterek, “Çocukların bilişsel ve el becerilerine katkıda bulunmayı amaçladık. Değişim de temalarımızdan bir tanesiydi. Kurabiye yapımında kullandığımız şeker, un gibi malzemelerin nasıl karıştığını ve form bulduğunu gösterdik. Onların el becerilerinin gelişmesi açısından kurabiyeleri yuvarlayıp şekil vermelerine katkıda bulunduk, kendi kurabiyelerini yaptılar” dedi.

 

Mutfak sanatlarını da anlatmak istediklerini vurgulayan Şef Öner, “Öğrencilerimiz, mesleğimizi farklı ortamlarda uygulama imkânı buldu. Gelecekte restoranlarda çalışacak olabilirler ama mesleğimizi başkalarına aktarabilmenin önemli bir proje olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

 

İTK Anaokulları Direktörü Burçin Bozok bu özel proje ile ilgili olarak ‘’Pişirme değişim-dönüşüm etkinliği çocukların doku, tat, koku ve işitme duyularının gelişmesinde önemli ölçüde rol oynayan bir etkinliktir. Bu çalışma motor kaslarının gelişimine de destek verirken aynı zamanda çocuğun takım çalışmasına yatkın, estetik algısı gelişmiş ve akıl yürütme becerisine sahip bir birey olarak yetişmesine katkıda bulunur. Biz de İTK Anaokullarında buna önem vererek eğitim programlarımızın içinde pişirme değişim-dönüşüm etkinliğini uyguluyoruz.’’ dedi.