İzmir Özel Türk Koleji

İTK’LI ÖĞRENCİLER KOÇ MUNDP’DEYDİ

13.03.2017 00:00:00

İzmir Özel Türk Koleji Bahattin Tatış Kampüsü öğrencileri, 23-26 Şubat tarihleri arasında Koç Lisesi’nde gerçekleşen "KOÇ MUNDP" (KOÇ Model United Nations Development Programme) konferansına katıldı.

 

Bu yıl 17.si düzenlenen Birleşmiş Milletler Kalkınma Programına (UNDP), İTK Bahattin Tatış Kampüsünden 8 başarılı öğrenci Avrupa Birliği delegasyonunu temsil eden delegeler olarak seçildi.

 

MUN, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının simülasyonu olarak bilinen ve liseli öğrenciler için hazırlanmış 3-4 günlük bir konferanstır. Bu konferans, ev sahipliği yapan okul öğrencileri tarafından düzenlenmektedir. Konferansa katılan gruplar komite konuları bazında araştırma ve sorgulamaya yönelik bir çalışma süreci yapmaktadırlar. Öğrencilerin dünya sosyal ve siyasal olayları karşısında farkındalıklarını arttırmak, kültürel açıdan ve dünya vatandaşı olarak geliştirmek amaçlı düzenlenen bu prestijli konferansa ciddi bir ön çalışma ile hazırlanan İTK’lı delegeler, komite konularını araştırarak kendi yorum ve çözüm önerilerini katarak ilerleme kaydetmişlerdir.

 

İTK’lı öğrencilerin Koç MUNDP’ye katılarak eşsiz bir deneyim yaşadığını belirten danışman öğretmenleri Işıl Savtak Kabakçı; süreç boyunca öğrencilerin araştırma, sorgulama, yeni insanlarla tanışma ve her şeyden önemlisi de kendilerini geliştirme fırsatı bulduğunu, uluslararası konularda tartışma ve fikirlerini belirtme şansı elde ettiklerini ifade etti. İTK’lı delegeler edindikleri deneyimle Mart ayında düzenlenecek olan  St.Petersburg Model Birleşmiş Milletler Konferansına da katılmaya hak kazandılar.