İzmir Özel Türk Koleji

İTK’LI ÖĞRENCİLER PROJELERİ İLE TÜRKİYE İKİNCİSİ

26.04.2017 00:00:00

Türkiye genelinde Fen Bilimleri alanında 458 projenin katıldığı "Bayer Türk 3. Liseler Arası Bilim Yarışması"nda İzmir Özel Türk Koleji Bahattin Tatış Kampüsü Fen Lisesi 11/B sınıfı öğrencilerinden Aylin Gökmen ve Kerem Şahin'in hazırladığı "Hindistan Cevizi Yağının Üçlü Negatif Meme Kanseri Hücrelerinin Apoptoz ve Migrasyonuna Etkisinin Değerlendirilmesi" adlı proje ilk 10 okul arasına girmeyi başarmıştı.

 

Öğrencileri fen ve bilim alanında çalışmalar yapmaya teşvik ederek ve çalışmalarını yönlendirerek bilimsel gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçlayan Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması, Türkiye'nin dört bir yanından yüzlerce projenin katıldığı yarışmanın finali İstanbul'da yapıldı.

 

Projeleri ile final yarışmasına katılmaya hak kazanan İTK’lı öğrenciler, Danışman Öğretmenleri Arzum Güntekin ile birlikte hazırladıklarıyla Biyoloji projesiyle Türkiye 2. si oldu. Daha önce de İTK’lı öğrenciler TÜBİTAK tarafından düzenlenen 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda Ege Bölge Yarışmasına katılmaya hak kazanmışlardı.