İzmir Özel Türk Koleji

İTK’LI ÖĞRENCİLER SPIMUN'DAYDI

07.04.2017 00:00:00

İzmir Özel Türk Koleji Bahattin Tatış Kampüsü öğrencileri, 25-30 Mart tarihleri arasında Rusya, St. Petersburg’da gerçekleşen St. Petersburg International Model United Nations,”SPIMUN”, konferansına katıldı. SPIMUN, konferansa katılan her öğrenciye uzlaşma ve tartışma biçiminin resmi formatını benimsetirken, diplomat olmanın nasıl bir his olduğunu yaşamalarına da olanak sağlamıştır. Konferansın en temel amacı ise; delegelerin ele aldıkları meselelere en verimli çözümü buldurmak ve bu önerilerini uzlaşmacı bir yolla nasıl yürütebileceklerini benimsetmektir.

 

Bu yıl 21.si düzenlenen Birleşmiş Milletler Programına (SPIMUN), İTK Bahattin Tatış Kampüsünden 8 başarılı öğrenci; Ata Şerbetçi, Ata Halıcıoğlu, Dafne Eryalçın, Defne Kök, Can Narin, Zeynep Şenay, Deniz Çiçek ve Melisa Melek Akyıldız, Şili ve Arnavutluk ülkelerinin delegelerini temsilen katıldı. Başka ülkelerin delegeleri olma ayrıcalığı taşıyan bu eşsiz konferansa toplamda 450 delege, 17 uluslararası okul katılmıştır.

 

Model United Nations, Birleşmiş Milletler (BM) simülasyonu olarak bilinen ve liseli öğrenciler için hazırlanmış 3-4 günlük bir konferanstır. Bu konferans, ev sahipliği yapan okul öğrencileri tarafından düzenlenmektedir. Konferansa katılan gruplar komite konuları bazında araştırma ve sorgulamaya yönelik bir çalışma süreci yapmaktadırlar. Öğrencilerin dünya sosyal ve siyasal olayları karşısında farkındalıklarını arttırmak, kültürel açıdan ve dünya vatandaşı olarak geliştirmek amaçlı düzenlenen bu prestijli konferansa ciddi bir ön çalışma ile hazırlanan İTK’lı delegeler, komite konularını araştırarak kendi yorum ve çözüm önerilerini katarak ilerleme kaydetmişlerdir.

 

İTK’lı öğrencilerin SPIMUN’a katılarak eşsiz bir deneyim yaşadığını belirten danışman öğretmenleri Ezgi Beydeş; süreç boyunca öğrencilerin araştırma, sorgulama, yeni insanlarla tanışma ve her şeyden önemlisi de kendilerini geliştirme fırsatı bulduğunu, uluslararası konularda tartışma ve fikirlerini belirtme şansı elde ettiklerini ifade etti. İTK’lı delegeler edindikleri deneyimle ileriki yıllarda da düzenlenecek olan yurt içi ve yurt dışı Model Birleşmiş Milletler Konferanslarına da daha donanımlı hale gelmektedirler.