İzmir Özel Türk Koleji

İTK’LI ÖĞRENCİLERİN BİLİMLE DOLU GÜNÜ

09.05.2017 00:00:00

İzmir Özel Türk Koleji tarafından geleneksel olarak Fen, Matematik ve Bilişim Teknolojileri Zümrelerinin ortaklaşa çalışması ile gerçekleştirilen “İTK Bilim Fuarı” bu yıl birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı.

 

9.Geleneksel Bahattin Tatış Matematik Yarışması ve Ortaokullar Arası Bayrak Yarışının da yer aldığı İTK Bilim Fuarı’na katılan gençler bilimle dolu bir gün geçirdi. Bahattin Tatış, Büyükçiğli, Bornova, Marmaris ve Manisa Kampüslerindeki öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen İTK Bilim Fuarında yıl boyunca hazırladıkları projeleri sunan İTK’lı öğrenciler, birbirinden başarılı sunumları ile büyük beğeni topladı. Yıl boyunca projeleri ile TÜBİTAK başta olmak üzere birçok kurumdan ödül olan öğrenciler, projeleri ile dikkat çekti.

 

İTK Matematik Bölümü tarafından organize edilen Bayrak Yarışında Bahattin Tatış Kampüsü 1. oldu. İTK Bilişim Teknolojileri Bölümü tarafından organize edilen “Ortaokullar Arası Lego Robotik Takımları Yarışları”nın sonucunda; Manisa Kampüsü “En Yaratıcı Takım” ödülünü alırken Bornova Kampüsü 3., Büyükçiğli Kampüsü 2., Bahattin Tatış Kampüsü ise 1. oldu.

 

İTK Bilim Fuarı’nda ayrıca, İTK Bilim Haftası’nda dereceye giren SAT projeleri de tüm kampüslerin birincisi olmak için yarıştı. 5. sınıf yarışlarında Manisa Kampüsü öğrencileri “Dolum Pil” projeleri ile 1., “Ambalaj Atıkları” projesi ile Bahattin Tatış Kampüsü 2., Büyükçiğli Kampüsü “Doğal El Losyonu” ile 3. oldu. “Aziz Sancar Bilime Teşvik Ödülü” Marmaris Kampüsü Çevreci Ada projesinin olurken, “Canan Dağdeviren İnovasyon Ödülü” Bornova Kampüsü Radyasyon Saati projesinin oldu. 6. sınıf takım yarışlarında Manisa Kampüsü “Melasın Gücü” 1., Marmaris Kampüsü “Su Arıtma Yöntemleri” 2., Marmaris Kampüsü “Çevre Dostu Ev” 3. oldu. “Aziz Sancar Bilime Teşvik Ödülü” Bahattin Tatış Kampüsü “Radyosyon Önlenmesi” projesinin olurken, “Canan Dağdeviren İnovasyon Ödülü” Bornova Kampüsü “Radyasyon Emici Reaktör” çalışmasının oldu.

 

Bu yıl İTK Bilim Fuarı kapsamında düzenlenen 9. Geleneksel Bahattin Tatış Matematik Yarışması, İTK Kampüsleri arasında ayrıca değerlendirildi. Yarışma sonucunda Bahattin Tatış Kampüsünden Bilge Toprak Karakaya 1., Büyükçiğli Kampüsünden Sude İlhan 2., Bornova Kampüsünden Cenker Sepetçi 3. oldu. Madalya ve başarı sertifikaları ile ödüllendiren öğrenciler belgelerini İTK Genel Müdürü Yiğit Tatış’ın elinden aldı. Tatış konuşmasında, “Her sabah sınıflarımıza girerken “ En Hakiki Mürşit, İlimdir Bize. Yüce Atatürk’ün İzindeyiz Biz” diyerek başlıyoruz. Bu 67 yıldır değişmedi, bundan sonra da değişmeyecek” dedi.

 

Ulusal olarak yapılan 9. Geleneksel Bahattin Tatış Matematik Yarışmasında ise Özel Sevinç Koleji’nden Hayrettin Eren Yıldız 1., Özel Gelişim Koleji’nden Bilgenaz Altıparmak 2., Özel Yeşeren Okulları’ndan Ege Önal ise 3. oldu. Ödüllerini İTK Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Tatış’ın elinden alan öğrenciler ayrıca madalya ve plaket kazandı. İTK yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Tatış yaptığı konuşmada “Bu kadar güzel bir gençliğin Türkiye’nin geleceğine büyük hizmetler vereceğine inancım tam. Bütün gençlere huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Onları yetiştiren değerli öğretmenlerini kutluyor, hepsine teşekkür ediyorum.” dedi.