İzmir Özel Türk Koleji

İTK’LI ÖĞRENCİLERİN PROJELERİ BAŞARILARA DOYMUYOR

28.04.2017 00:00:00

MEF Okulları ve MEF Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen ve bilim dünyasının lise düzeyindeki genç yeteneklerini araştırma projeleri geliştirmeye teşvik etmeyi amaçlayan “26.Araştırma Projeleri Yarışması” nda İzmir Özel Türk Koleji Fen Lisesi öğrencilerinin projeleri Kimya ve Biyoloji alanında sergilenmeye değer görüldü.

 

25 yılda Türkiye genelinde 20.148 öğrencinin başvurduğu 9.439 özgün projenin 1.731 tanesi sergilenmeye değer bulunmuştur. Yarışmada, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen öğrencilerin projeleri yarışmıştır.

 

Bahattin Tatış Kampüsü Fen Lisesi 11/B sınıfı öğrencilerinden Elif Coşkun ve Melisa Yakar’ın Kimya dalında hazırladıkları “Portakala Kabuğundan Ötektik Çözgen Kullanılarak Limonene Ekstraksiyonu ve Kozmetik Ürünlerin Kullanımı” adlı proje sergilenmeye değer görülmüştür.

 

Aylin Gökmen ve Kerem Şahin'in Biyoloji dalında hazırladıkları "Hindistan Cevizi Yağının Üçlü Negatif Meme Kanseri Hücrelerinin Apoptoz ve Migrasyonuna Etkisinin Değerlendirilmesi" adlı proje de Türkiye genelinde sergilenmeye değer görülen projeler arasında yer almıştır.