İzmir Özel Türk Koleji

İTK'LI SPORCU EMRE, DÜNYA SATRANÇ OLİMPİYATI'NDAN BAŞARI İLE DÖNDÜ

03.08.2016 00:00:00

21-30 Temmuz tarihleri arasında Slovakya'nın Poprad Tatry şehrinde gerçekleştirilen 2016 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı 40 ülkeden 54 takımın katılımı ile tamamlandı. 4 kıtadan birçok sporcunun katıldığı turnuvada İzmir Özel Türk Koleji öğrencisi Emre Emin Dedebaş, Milli Takım kadrosunda 5 kişilik ekip ile birlikte ülkemizi temsil etti.

Olimpiyat müsabakalarında toplamda 9 turu geride bırakan Türk Milli Takımı sporcuları, finalde güçlü rakip Bulgaristan Milli Takımı ile karşılaştı. Bu heyecanlı karşılaşmada 2. masada siyah taşlarla oynayan İzmir Özel Türk Koleji Bahattin Tatış Kampüsü öğrencisi Emre Emin Dedebaş, 43 hamle ile rakibi Matey Petkov’u geride bıraktı. Milli sporcumuz, karşılaşmalar boyunca 8’de 5 puan alarak +56,8 Elo kazancıyla turnuvayı tamamladı. 65. kez milli olarak “dalya” demeye hazırlanan Dedebaş,  bu skorla satrançta Türkiye 15 yaş sıralamasının liderlik koltuğuna oturdu.

Japonya, Kanada, Çin ve Afrika gibi dünyanın farklı ülkelerinin sporcularının yer aldığı olimpiyatların finalinde İran Milli Takımı 1., Rusya Milli Takımı 2., Ermenistan Milli Takımı 3. olarak şampiyonayı tamamladı. Olimpiyat oyunlarına 27.sırada başlayan Türk Milli Takımı, 4 sıra ilerleyerek sıralamasını 23’e yükseltti. İzmir Özel Türk Koleji öğrencisi Emre Emin Dedebaş, 16 -23 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan Viyana Açık Satranç Şampiyonası’na hazırlanıyor.