İzmir Özel Türk Koleji

İTK’LILAR BAHATTİN ÖĞRETMENLERİNİ SEVGİ VE HÜRMETLE ANDILAR

27.10.2017 00:00:00

Bugünün üstün değerlerini yeni nesillere ışık olmak üzere tanıtmak  amacıyla “Bahattin Tatış- Yarınlarda Var Olmak Ödülleri”, sanata verdiği değeri vurgulamak ve genç nesilleri sanata teşvik etmek amacıyla “Geleneksel Bahattin Tatış Resim Yarışması” ve bilime verdiği önemi vurgulamak amacıyla “Geleneksel Bahattin Tatış Matematik Yarışması” düzenlenerek  değerlerini yaşatılan, İzmir Özel Türk Koleji’nin kurucusu merhum eğitimci Bahattin Tatış, kabri başında düzenlenen tören ile anıldı.

2008 yılında aramızdan ayrılan Türk eğitim dünyasının duayeni, merhum eğitimci ve matematik öğretmeni, Bahattin Tatış’ın 26 Ekim Perşembe günü Hacılarkırı Kabristanı’nda düzenlenen anma törenine; İTK’lı yöneticiler, İTK’lı öğretmenler, İTK’dan emekli olmuş öğretmenler, İTK’lı veliler ve İTK’lı mezunlar katıldı.

İTK öğretmenlerinden Deniz Gülle tüm İzmir Özel Türk Koleji öğretmenleri adına bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında “İzmir Özel Türk Koleji öğretmenleri olarak hem derin hüzün hem de büyük bir sorumluluk duygusunu bir arada yaşadığımızı belirtmek isteriz. Kurucumuz Bahattin Tatış’ı yitirmenin üzüntüsünü hep yüreğimizde hissediyoruz ancak öğretmenimizin en çok bizlere güvendiğini bilerek onun ideallerine sahip çıkmanın da bilincindeyiz. Bir an önce hedefe ulaşmak gerekir çünkü ömür çok kısa ve geçici diyerek Türk Milli Eğitimine ve çocuklara hizmeti insanlığa hizmet olarak gören, sürekli düşünen yeni düşünceler üreten ve ülkemizin geleceği için çalışan değerli kurucumuz Bahattin Tatış’ın yakmış olduğu meşaleyi 68 yıldır gururla taşıyoruz ve taşımaya sonsuza kadar edeceğiz.” Dedi.

 

Oğuz Tatış: “İzmir Özel Türk Koleji flaması, bayrağı istediği gibi en yukarlarda yaşamakta ve yoluna devam etmektedir ve devam edecektir.”

 

İzmir Özel Türk Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Tatış’da kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Oğuz Tatış konuşmasında; ““İzmir Özel Türk Koleji onun en belirgin eserlerinden bit tanesi sadece. İzmir Özel Türk Kolejini babam 1950 yılında kurduktan sonra 2005 yılında vasiyetinde İzmir Özel Türk Kolejini biz çocuklarına emanet etti. Ve onun bütün dileği İzmir Özel Türk Koleji’nin ilelebet payidar kalması, ilelebet yaşamasıydı. Bugün aramızda olsaydı eminim ki o da çok mutlu olurdu, gurur duyardı çünkü İzmir Özel Türk Koleji flaması, bayrağı istediği gibi en yukarlarda yaşamakta ve yoluna devam etmektedir ve devam edecektir. Babamın en önemli özelliği o bir Cumhuriyet çocuğuydu. Türkiye hizmeti, Türkiye sevgisi onu her şeyden önce iş hayatında başarılı kılmıştır. Özellikle babamla benim ilişkim farklıydı. 1971 senesinden sonra babamla beraber hem bir baba hem bir öğretmen, hem bir iş arkadaşı hem de bir amir olarak beraber olma kısmetine nail oldum. Benim mihmandarımdı ve ona huzurlarınızda tekrar tekrar teşekkür ediyorum.” Dedi.

 

İTK Yönetim Kurulu Sayın Oğuz Tatış’ın konuşmasının ardından İzmir’i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu konuşmasında “Bahattin Tatış, her şeyden önce büyük bir vatanperver, büyük bir vatansever. Bugün 26’sı onun çok sevdiği Atatürk Cumhuriyetinin kutlandığı kutlanmaya başladığı günlerdeyiz. Bayraklar asılmaya başladı, onun en çok sevdiği bayrak ay yıldızlı Türk bayrağı. Herkesin yabancı okullara ilgi gösterdiği dönemde Bahattin Tatış, adı Türk olan bir okul kurdu. 9. Yıl bu sene sevgiyle anıyoruz.” Dedi.

Hacılarkırı Kabristanı’ndaki anma töreni, duanın okunmasıyla son buldu.

 

İTK’lı Öğrenciler Bahattin Öğretmenlerini Andılar

 

İzmir Özel Türk Koleji kurucusu Bahattin Tatış tüm kampüslerde İTK’lı öğrenciler tarafından da saygıyla anıldı. Bahattin Tatış Kampüsü ilkokul öğrencileri, Bahattin Öğretmen videosunu seyredip bu özel günde Bahattin Öğretmenlerini daha yakından tanıdılar. Ardından boyama etkinliği yaparak hem duygularını çizdiler hem hissettiklerini yazdılar. Tüm İTK Kampüslerinde lise seviyesindeki öğrenciler Göker Göktepe’nin hazırladığı “Sönmeyecek Meşalen” belgeselini seyretti. İzmir Özel Türk Koleji Danışma Kurulu Üyesi İpek Deniz, İTK Büyükçiğli ve Manisa Kampüslerinde Bahattin Tatış ile geçen çalışma hayatındaki anılarından yola çıkarak kurucumuzun hayat felsefesi, ilkeleri, eğitim vizyonu ve gençlere verdiği değeri ortaokul ve lise kademesinde gerçekleşen bir söyleşi ile aktardı.

Bu yıl 7. düzenlenecek olan 15 Kasım Bahattin Tatış “Yarınlarda Var Olmak Ödül Töreni”’nde ödül alacak isimler seçiciler kurulunun titiz çalışması sonucu belirlendi.