İzmir Özel Türk Koleji

İZMİR ÖZEL TÜRK KOLEJİ “İSVEÇ ÇOCUK EDEBİYATI SERGİSİNE” EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

05.10.2017 00:00:00

İsveç Konsolosluğu tarafından düzenlenen "İsveç, İzmir'de" projesi kapsamında İzmir Özel Türk Koleji İsveç Çocuk Edebiyatı Sergisine ve çalıştay programlarına ev sahipliği yapacak. "Burada Çocuk Büyüyor" konulu program kapsamında düzenlenen sergi ve çalıştay programları 12 Ekim-10 Kasım tarihleri arasında devam edecek. Tüm çocuklara ve sanatseverlere açık olacak sergide birbirinden eğlenceli çocuk edebiyatı karakterleri sergilenecek.

 

20. yüzyılın başlarından beri İsveç’te resimli kitap türü gittikçe gelişirken bu kapsamda yapılan çalışmalara da hız verildi. Bu projelerin bir ayağı olan “İsveç Çocuk Edebiyatı Sergisi” 12 Ekim-10 Kasım tarihleri arasında İzmir Özel Türk Koleji Bahattin Tatış Kampüsünde yer alan Gazi Mustafa Kemal Paşa Kültür Merkezi Sergi Salonunda gerçekleşecek.

 

12 Ekim Perşembe günü Saat 13:45’de İsveç İstanbul Baskonsolosu Therese Hydén, İsveç Kültür Ataşesi Suzi Erşahin, İsveç Kültür Ataşeligi Yardımcısı Arzu Lejontåtel, İsveç Ticari Teşvik Birimi Temsilcisi Sevin Yalçın, İsveç İzmir Fahri Konsolosu ve İTK Genel Müdürü Yiğit Tatış ve İsveçli Yazar Per Gustavsson’un katılımı ile açılacak olan bu özel sergi ay boyu açık kalacak.

 

13 Ekim Cuma günü Yazar Per Gustavsson İTK’lı öğrenciler ile anlatım ve çizim atölye çalışmalarında bulunacak. 20 Ekim 2017 Cuma günü İstanbul Bilgi Üniversitesi işbirliğiyle çocuklara yönelik atölyeler yapılacak. Eğitmen olarak Uğur Kaya, Gözde Durmuş, Cem Demirayak ve Nilay Yılmaz’ın yer alacağı farklı sanat, oyun ve çocuk atölye çalışmaları yapılacak. 21 Ekim Cumartesi günü ise yine İstanbul Bilgi Üniversitesi işbirliğiyle Gözde Durmuş, Cem Demirayak ve Nilay Yılmaz’ın katılımıyla eğitimcilere yönelik “Neden Çocuk Hakları Eğitimi ve Çocuk Katılımı?” veÇocuk Hakları Bağlamında Akran Zorbalığı ile Mücadele” semineri verilecek. Ardından çapraz oturumlar ile atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.

 

Ayrıca 13-28 Ekim tarihleri arasında Dokuz Eylül Rektörlük Binasında engelli bireylerin haklarının toplumsal yaşamda henüz tam olarak yansıtılmadığı düşüncesinden yola çıkarak hazırlanan özel bir sergi yapılacak.

 

Tüm bu özel sergiler ve çalıştay programları ile İzmirliler ay boyunca İsveç’i İzmir’de yaşama fırsatı yakalayacak.