İzmir Özel Türk Koleji

İZMİR ÖZEL TÜRK KOLEJİ ÖĞRENCİLERİNİN ULUSLARARASI BAŞARILARI

06.01.2017 00:00:00

İzmir Özel Türk Koleji’nin zengin ve kuvvetli İngilizce eğitimi ve katıldıkları başarılı uluslararası proje çalışmaları sonucunda İTK’lı öğrenciler, Avrupa Gençlik Parlamentosu (EYP) Konferanslarında önemli dereceler elde etmeye devam ediyor.

 

Her yıl en az 4 konferansa katılarak deneyim kazanan İTK’lı öğrenciler, bu yıl da Avrupa Gençlik Parlamentosu (EYP) konferanslarında birbirinden başarılı sonuçlar aldı.

 

İTK Büyük Çiğli Kampüsü Anadolu Lisesi öğrencisi Özüm Yücel, Ulusal Avrupa Gençlik Parlamentosu (EYP) Seçim Konferansı’nda büyük başarı göstererek Türkiye’yi ve İTK’yı Frankfurt’ta gerçekleşecek olan Uluslararası EYP Konferansında temsil etme hakkı kazandı.

 

İTK Bahattin Tatış Kampüsü Anadolu Lisesi öğrencisi Nursu Baban ise EYP Türkiye Genel Merkezi ve Kadir Has Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen EYP 101 eğitimini başarıyla tamamlayarak eğitim sertifikasını aldı. İTK’lı Nursu, Koç Lisesi ev sahipliğinde yapılacak olan EYP toplantısında “CHAIR” (komite başkanı) olarak yer alacak.

 

İTK’lı öğrencilerin ulusal ve uluslararası projelerde yer alarak elde ettikleri önemli başarılar; özellikle akademik ve sosyal bilgilerinin yanı sıra Avrupa’nın sorunlarını yabancı dilde tartışabilecek düzeyde siyasi, ekonomik ve toplumsal konularda da bilgi sahibi olduğunu göstermektedir.

 

Konferansta öğrenciler 21. yüzyıl becerilerini etkin kullanma, akıcı ve anlaşılır İngilizce dil bilgisi, takım çalışması, mantıklı ve geçerli çözüm önerisi geliştirebilme yetisi açılarından değerlendirilmektedir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda İTK’lı gençler Avrupa Gençlik Parlamentosuna (EYP) katılarak pratik ve geliştirici öğrenim deneylerinde bulunarak politik konularda münazara yapma imkanı bulmaktadır.

 

Bu çalışmalar ile öğrencilerin kendine güven duygusunu geliştirerek takım çalışmalarında aktif rol almaları, geleceğin vatandaşları olarak gençlerin diğer ulusların düşünce ve karakterlerinin farkında olmaları, farklılıklarına saygı duymaları ve birlikte kamu yararı için ortaklaşa çalışma yapmalarına ortam sağlanmaktadır.