İzmir Özel Türk Koleji

İzmir Özel Türk Koleji, Dünyanın İlk Çevreci Devlet Başkanı Olan Atatürk’ü Andı.

16.03.2018 00:00:00

İzmir Özel Türk Kolejimizin Büyük Çiğli ve Manisa Kampüsü Lise öğrencileri 18 Mart Çanakkale Zafer haftası etkinlikleri çerçevesinde ve okulumuzun bu öğretim yılı için benimsediği “Farklı Yönleriyle, İnsan Atatürk” teması paralelinde Tarih Araştırmacısı ve Yazar Sayın Metin Erdoğan’ı konuk etti.

Tarih ve Coğrafya Bölüm Başkanımız Sayın Metin Tire açış konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün, yok edilmek üzere olan Türk ulusunu yeniden dirilterek, tam bağımsız ve ulusal egemenliğine sahip yeni bir devlet kurucusu olması nedeniyle, devlet adamlığının ve askeri dehasının ön plana çıkarıldığını, oysa gölgede kalan çok değerli insani nitelikleri konusunda da öğrencilerimizde farkındalık yaratmak istediklerini belirtti.

Eski Bakanlık Müsteşarı ve Ateşe olan Yazar Sayın Metin Erdoğan, günümüzde bile çevre ile ilgili yeterli duyarlılığın oluşturulamadığını oysa Mustafa Kemal Atatürk’ün daha 1929 yılında Yalova’da bir ağaç dalına zarar vermemek için Yalova Köşkünü 5 metre raylar üzerinde taşıtarak ağaçtan uzaklaştırdığını ve bu dalların kesilmesini önlediğini bu yönüyle de ilk çevreci devlet başkanı olduğunu vurguladı. Mustafa Kemal Atatürk’ün insan ve çevre sevgisi ile ilgili çok sayıda örnekler veren Sayın Erdoğan onun gibi Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi’nin, Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir’in ve Toprak Dede olarak anılan Hayrettin Karaca’nın çevre bilinci konusunda efsane isimler olduklarını belirtti.

Atatürk ve doğa sevgisi konusunda öğrencilerimizde çok değerli farkındalıklar oluşturduğu gözlenen Sayın Erdoğan, sorduğu sorulara doğru yanıtlar veren öğrencilerimize Yalova Köşkü temalı hediyeler verip, onların da sorularını yanıtlayarak konferansını tamamladı. Sayın Erdoğan’a Çiğli Lise Müdürümüz Sayın Mukaddes Şener ve Manisa Lise Müdürümüz Sayın Hüseyin Gergin tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.