İzmir Özel Türk Koleji

MERAKLISINA

02.01.2018 00:00:00

24 saatin üzerinde bir tren yolculuğu hayal edin. Bir yere ulaşmak gibi bir derdinizin olmadığı… Varmak istediğiniz bir hedef ya da konum yok. “Çünkü yol bir yere gitmez yol bir durma biçimidir.” İçsel yolculuğunuzu dışsal yolculukla zenginleştiren bu keyifli tren seyahati; insanı adeta bozkırın ortasından kopararak dağlar arasında bir kaybettirip bir bulduran, raylar boyunca akıp giden nehirleri doya doya seyrettiren eşsiz bir deneyime dönüşüyor aynı zamanda. Zamanın hızına karşın trenin yavaşlığına meydan okuyarak algıları keskinleştiren özel bir görsel şölen. Özellikle günler uzunsa ve dolunayı da yakalamışsanız dışarıya tanıklık katsayınız artıyor.

 

Ankara’dan ve Kars’tan olmak üzere günde birer sefer düzenlenen Doğu Ekspresi’nde Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars rotası izleniyor. İki yolculukta da gündüz saatleri bir türlü denk gelmediğinden Kırıkkale, Kayseri ve Sivas illeri üzerindeki coğrafyaya hakim olunamazsa da sabah saatlerinde gözlerinizi açtığınızda farkına vardığınız dağ, vadi, akarsu ve köprü manzaraları insanı büyülemeye yetiyor.

 

Biraz da iç mekana dönecek olursak; pulman (koltuklu), yataklı, örtülü kuşetli ve yemekli olmak üzere dört tip vagonu var Doğu Ekspresi’nin. Kuşetli ve yataklı hemen aynı kompartıman tasarımında, farkı ise kuşetlinin ranzalı dört yataklı, yataklının ise 2 kişiye özel tasarlanmış olup lavabo, terlik gibi ekstralar içermesi. Pulman (koltuklu) kısımlarda da koltuklar arası mesafe geniş olup pek de kara treni andırmayan konforlu bir ortam sunuluyor.

 


Oturmaktan sıkıldığınız takdirde kitabınızı yanınıza alıp yemekli vagona geçerek, çayınızla birlikte pencere kenarına oturup yolculuğun tadını çıkarabilir veya başka insanlarla sohbet edebilir, insanların yaşadığı/gideceği yöreye ait kültürleri tanıyabilirsiniz.

 

Dahası tren seyahati kesinlikle yormuyor. Uyku problemi yaşatmıyor. Yaşam standardı gayet yüksek, düzenli yaşamayı sevenler için de rahatsız edici bir seçenek değil.

 

Seyahatin olumsuz sayılabilecek bir yanı indiğiniz bir şehir ya da kasabada orayı tanıma fırsatı vermiyor olması. Çünkü günde tek sefer içeriyor ve bir durakta en fazla 5-10 dakika arası mola veriliyor.

 

Kars’a vardığınızdaysa kültleşmiş filmlere, kitaplara konu olan bir şehrin bambaşka bir atmosferi karşılıyor sizi. Ülkemiz açısından pek de alışılagelmedik bir şehir planına sahip olan Kars sokakları cetvelle çizilmişçeşine düzenli ve geniş. Şehre has bir huzur ve sükunet hakim. Biraz da içine kapanık, insanlar size Kars’a ne için geldiğinizi merak edip sorabilir. Ancak çok da hoşgörülüdürler.

 

İsterseniz şehrin yaklaşık 48 km doğusunda, Ermenistan sınırında bulunan Ocaklı Köyü’ne bağlı, Ani Harabeleri’ni de gezerek harika bir gün geçirebilirsiniz.

 

Ve geri dönüş yolu. Giderken görmeye doyamadığınız manzaraları bir de tersten sarma şansı yakalıyorsunuz…